Macaristan En iyi 3 şehir

Pek çok kişinin zihninde Macaristan, uzun yıllar önce yapılan bir okul gezisi ya da dünyaca ünlü gulaş çorbası ile özdeşleşmiştir. Ancak, ülke kültür ve görülmeye değer yerler bakımından zengindir. Denize kıyısı olmayan ülke, Mayıs 2004’ten bu yana AB üyesidir ve halen yerel para birimi olan Macar Forinti ile işlem yapmaktadır. Ancak ülke, pek çok tatilciyi memnun edecek şekilde şu anda Avro’ya geçiş yapmak için hazırlanmaktadır. Budapeşte’deki etkileyici binaların, Balaton Gölü’nün ve Pannonia‘daki düz arazi manzaralarının karışımı, ülkeyi Avrupa’da çok heyecan verici bir seyahat destinasyonu haline getirmektedir. Her yaş grubuna ve kişiliğe uygun bir tatil destinasyonu sunan bu büyüleyici ülkede, buranın vatandaşı olmaktan gurur duyan 9,8 milyon insan yaşamaktadır.

Bu makalede, bize göre seyahat eden herkesin beklentisini karşılayacak Macaristan’ın en iyi 3 şehrini tanıtıyoruz.

Faydalı bilgi:

  • Ernő Rubik‘in Rubik küpü, tükenmez kalem ve holografi, Macarlar tarafından icat edilmiştir
  • Resmi dil: Macarca
  • Macaristan Avrupa’daki en eski ülkelerden biridir. Henüz Fransa ve Almanya bağımsız hale gelmeden önce, 895 yılında kurulmuştur
  • Budapeşte’de bira bardaklarıyla kadeh tokuşturmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır, çünkü bu orada son derece kaba bir davranış olarak kabul edilmektedir
  • İtalya, Türkiye, Avusturya ve Almanya’dan mutfak etkileri, Macar mutfağında buluşmaktadır
  • En büyük dini topluluk Roma Katolik Kilisesi’dir

En iyi 3 şehir

Budapeşte

Başkent Budapeşte, sürekli değişim halinde olan canlı ve son derece genç bir şehirdir. Şehrin atmosferi ise bunun tam aksinedir: Doğu Bloku cazibesinde bir havaya sahip imparatorluk. Bazı evlerin dış cephesi dökülüyor, ancak Budapeşte’yi bu kadar çekici kılan ve “pejmürde şıklığı” yeniden tanımlayan şey de tam olarak bu.

Kabaca ifade etmek gerekirse, Budapeşte iki bölgeye ayrılmıştır: Buda ve Peşte. Buda, Tuna Nehri’nin batısındaki tepelik bölgeyi ifade etmektedir. Orada, diğer şeylerin yanı sıra, görkemli Balıkçı Burcu ile birlikte Kale Tepesi’ni ve Gellért Tepesi’ni bulabilirsiniz. Pest, Tuna Nehri’nin doğusunda yer alır ve şehrin düz kısmıdır. Burada eski kent merkezini, görkemli hükumet binasını ve ayrıca yeni mahalleleri keşfedebilirsiniz.

Şehrin en önemli noktası, Buda semtindeki Kale Tepesi‘nde yer alan Kale Bölgesi’dir. Etkileyici imparatorluk mimarisine ek olarak, buradan Budapeşte’nin diğer tarafının nefes kesici manzarasına bir bakış atma fırsatına sahip olursunuz. Miskinlerin dikkatine: Kendilerini dağa tırmanacak fiziksel durumda görmeyenler, son derece konforlu bir şekilde tarihi füniküler hattını kullanabilirler.

St. Stephen Bazilikası da son derece gösterişli bir yerdir ve kubbesinden tüm şehre 360 derecelik bir panorama sunar. Sizi bir gezinti yapmaya davet eden en tanınmış gezinti ve alışveriş caddesi Váci utca, çok uzakta değildir. Caddenin sonunda, aranızdaki lezzetli yemek düşkünlerini şehrin en önemli lokasyonu bekliyor: Büyük pazar hali. Orada taze meyve, sebze, et, sosis ve tabii ki sayısız hediyelik eşya satılmaktadır. Halde, yerel mutfağın zirvelerinin tadını hemen çıkarmak isteyenler için küçük restoranlar bulunmaktadır.

Şehir, gündüzleri mimarisi ve tarihi yönüyle etkileyicidir; akşamları ise özellikle Yahudi semti Elisabethstadt’taki harika barlar ve publar, eğlence lokalleri ve harabe barları, genç bir tasarımcı sahnesi ve çok daha fazlası ile ışıl ışıl parlamaktadır.

Akşamları hâlâ gezmeye doyamayanlara Tuna Nehri’nde bir akşam gezintisi yapmalarını tavsiye ederiz. Bunun için yerinde çok sayıda teklif bulabilir ve bir kadeh şarap veya serinletici bir kokteyl eşliğinde, Parlamento Binası manzarasının ve çok daha fazlasının tadını çıkarabilirler. Özellikle çiftler ve aileler bu etkinlikten yararlanmalıdır.

Özet: Mimari açıdan cezbedici olan şehir, genç-şık tarzıyla insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Pécs

Pécs, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti oldu ve o zamandan beri cazibesini kaybetmedi. Şehir Romalılar tarafından kurulmuştur ve örneğin süslü mezar odalarına sahip erken dönem Hıristiyan mozolesi gibi mimari simge yapılarıyla tanınmaktadır. Mezar odasının kuzey ve doğu duvarları İncil’den fresklerle süslü olup, halen dindarlar ve tarihe ilgi duyan kimseler için popüler bir ziyaret yeridir.

Pécs, Macaristan’ın güneyinde, Hırvatistan sınırına yakın bir konumda bulunmaktadır. Şehir bir zamanlar Sopianae olarak adlandırılmış ve Roma’nın Pannonia Eyaleti’nin başkentini oluşturmuştur. Pek çok kişi tarafından son derece barışçıl ve keyifli olarak tanımlanan tarihi eski kent merkezindeki huzur verici bir gezinti mutlaka yapılmalıdır.

Pécs’in devasa katedrali Szent István merkez meydanının üzerinde yükselmektedir ve kesinlikle ziyaret etmeye değerdir. İbadethane, içerisindeki 19. yüzyıldan kalma önemli sanat eserleriyle etkileyicidir. Farklı mimari tarzların cazip bir karışımından ilham aldığından, mimari sevenler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

Bunun tam karşısında ise Gazi Kasım Paşa Camii bulunmaktadır. Cami, şehrin 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından işgali sırasında inşa edilmiştir ve günümüzde Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir. Hepsinden önemlisi ihtişamlı kubbesiyle etkileyicidir.

Akşam eğlencesi için Pécs’in ulusal tiyatrosu, güne eğlenceli ve dengeli bir son vermeyi garanti etmektedir.

Özet: Şehir, tarih severler ve kültür meraklıları için mükemmeldir

Siófok

Siófok, Budapeşte’nin yaklaşık 120 kilometre güneybatısında, Balaton‘un güneydoğu kıyısında yer alan bir Macar şehridir. Yaklaşık 24.000 nüfusu ile Balaton’un başkenti olarak kabul edilir. Siófok, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan’ın en büyük ve en popüler tatil beldesi haline gelmiştir.

Çok sayıda plajı olan şehir, Balaton Gölü boyunca 15 kilometre uzanmakta ve her zevke hitap eden çeşitli kafe, restoran ve diskolarıyla dikkat çekmektedir.

Şehrin başlıca turistik yerleri arasında, 1912 yılından kalma su kulesinin yanı sıra Balaton’un tarihi hakkında bilgi veren Jozsef Beszedes Müzesi sayılabilir.

Limanın yanı sıra tüm Balaton bölgesinin fırtına uyarılarını aldığı Meteoroloji Gözlemevi de ziyaret etmeye değerdir.

Siófok ziyaretçilerine gerçekten gösterişli bir gece hayatı sunmaktadır. Cazibe noktaları arasında sadece en iyi Macar DJ’leri değil, aynı zamanda Almanya, Hollanda ve İngiltere’den tekno sahnesinin yıldızlarını da çeken çok sayıda tanınmış diskotek bulunmaktadır.

Yaz aylarında, tatilcilerin sayısı yerel halkın sayısını on kattan fazla aşmaktadır. Ayrıca, birçok Budapeşte sakini de hafta sonları dinlenmek için şehre gelmektedir, bu nedenle şehir her zaman çok canlıdır ve çok çeşitli aktiviteler sunar.

Özet: Akşam programı için çok çeşitli tekliflerin sunulduğu yaz ayları için mükemmel bir yer

Sonuç

Bir tatil planlaması yaparken, Macaristan genellikle haksız yere ihmal edilir. Ülke çeşitliliklerle doludur ve heyecan verici bir şehir gezisi için olduğu kadar, ister kültürel olsun ister diskotek, biraz ekstra eğlence ile dinlendirici bir kaçamak için de uygundur.

Merak ettiniz ve etkileyici bir kültürü tanımaya hazır mısınız?

Macaristan seyahatiniz için uygun dijital vinyet rezervasyonunu hemen BURADAN yapın. E-vinyet düzenlemeleri hakkında başka sorularınız varsa, BURAYA tıklayın.