Top 3 mestá v Českej republike

Česká republika je vnútrozemská krajina v strednej Európe. Krajina je známa svojimi hradmi a zámkami, pôsobivým umením či pivom. Je plná nedotknutej prírody a nádherných krajinných scenérií, ktoré stojí za to objavovať. Česká republika je ideálnou dovolenkovou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú krásnu prírodu, historické mestá a starobylé zámky s úžasnou architektúrou. S približne 10,7 milióna obyvateľov patrí medzi desať najväčších krajín Európy. Česká republika v súčasnosti obchoduje v českej korune.

V tomto článku vám stručne predstavíme naše osobné top 3 mestá v Českej republike, ktoré uspokoja nároky každého cestovateľa.

Dobré vedieť

  • Gregor Mendel a Sigmund Freud sú obaja Rakúšania, ale narodili sa v Českej republike.
  • Napriek láske k pivu v Česku platí nulová tolerancia alkoholu za volantom.
  • Miestna etiketa vyžaduje, aby muž vstúpil do reštaurácie skôr než jeho dámska spoločnosť. Ak vstupujú do inej budovy, musí jej dať prednosť.
  • Česi sú vášniví hubári. Na deň svätého Václava sa každoročne schádzajú tisíce Čechov, aby spoločne zašli do lesa na huby.
  • Úradný jazyk: čeština
  • Štedrá večera v Česku sa nezaobíde bez kapra.
  • Podľa štatistík sa Česká republika nachádza v prvej desiatke najbezpečnejších krajín sveta

Top 3 mestá

Praha

Praha: Určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý si tam užil rozlúčku so slobodou. Hlavné mesto Českej republiky však ponúka viac ako len mladých mužov a ženy opojených alkoholom. Nadchne výnimočnou architektúrou a nezabudnuteľnou umeleckou scénou. Praha sa vyznačuje pestrou farebnosťou a denne do „zlatého mesta“ zavíta až 100 000 návštevníkov. Toto dodnes zaužívané pomenovanie pochádza zo stredoveku a mesto zaň vďačí mnohým pozláteným strechám.

Výrazný architektonický štýl, živá kultúrna scéna, historické staré mesto, množstvo nákupných možností, početné parky, priateľskí obyvatelia a nesmieme zabudnúť ani na lacné pivo – pre mnohých ideálna kombinácia na mestský výlet.

Praha je mimoriadne nadčasové a štýlové mesto, aj preto sa tu často konajú týždne módy a dizajnérske podujatia. Okrem toho je mesto veľmi obľúbené medzi hudobníkmi na celom svete, takže by vás nemalo prekvapiť, ak pri prechádzke mestom alebo na zelených plochách popri rieke natrafíte na malý hudobný festival alebo koncert.

Uličky mesta doslova vyžarujú pohodu a vedú k jednému z najdôležitejších symbolov mesta: Karlovmu mostu. Zdobí ho množstvo barokových sôch a žiari na ňom jediný bronzový odliatok svätého Jána Nepomuckého. Legendy hovoria, že plní želania, a preto sa ho každý deň dotýkajú tisíce rúk, ktoré tak udržiavajú jeho žiarivý lesk.

Most spája Malú Stranu so Starým Mestom a vedie cez Karlovu ulicu priamo na Staromestské námestie, ktoré tvorí jadro historického centra. Staromestská radnica so stredovekým orlojom tu každú hodinu priťahuje množstvo divákov.

Určite si nenechajte ujsť ani Pražský hrad v mestskej štvrti Hradčany, ktorý spoznáte už z diaľky. Predstavuje najväčší uzavretý hradný areál na svete – len predná časť sa rozprestiera na dĺžke viac ako pol kilometra. Brilantnú siluetu hradného komplexu podopierajú tri veže mohutnej Katedrály svätého Víta.

Ďalší zaujímavý pohľad na historické mesto sa vám naskytne na Starom židovskom cintoríne. Na prvý pohľad chaotický neporiadok pre množstvo asymetricky umiestnených náhrobných kameňov, ktoré museli byť z priestorových dôvodov naukladané na seba. Za neusporiadaným vzhľadom sa však skrýva mnoho tragických príbehov. Ak na seba necháte voľne pôsobiť atmosféru tohto miesta, precítite hrôzy minulosti až do špiku kostí.

Mesto je plné zaujímavostí a pamiatok, a preto je v akomto krátkom texte nemožné opísať všetko, čo táto nádherná metropola ponúka. Jedno miesto by ste však rozhodne mali vidieť: Vltavu. Nech už si plavbu po Vltave užijete s rodinou, partnerom, priateľmi alebo sami, v každom prípade vo vás zanechá nezabudnuteľné spomienky. Či už na trajekte alebo športovo na vodnom bicykli – táto aktivita je nezabudnuteľná.

Zhrnutie: Praha je úžasné mesto! Nadchne bohatou históriou a zároveň moderným a rušným mestským životom.

Brno

Brno je po Prahe druhé najväčšie české mesto a nachádza sa na juhovýchode Českej republiky pri hraniciach s Rakúskom. V Brne sídlia všetky orgány najvyššej českej súdnej moci, napríklad Ústavný súd Českej republiky a Najvyšší správny súd.

Jednou z najznámejších a najobľúbenejších pamiatok v Brne je hrad Špilberk. Nachádza sa trochu mimo centra mesta na kopci Špilberk, ale ľahko sa k nemu dostanete pohodovou prechádzkou. Hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu mesta, potom bol prestavaný na mohutnú pevnosť a neskôr sa stal známym ako jedno z najobávanejších väzení v rakúskej monarchii. V 60. rokoch 20. storočia bol hrad zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva, a tým sa zaradil medzi najvýznamnejšie brnianske pamätihodnosti.

Okrem hradu Špilberk je dominantou a najvýznamnejším kostolom v Brne aj impozantná Katedrála svätého Petra a Pavla. Katedrálu postavili v 13. storočí na vrchu Petrov a bola jedným z prvých kostolov vybudovaných v románskom slohu. V priebehu storočí bol chrám prestavaný v barokovom štýle, naposledy ho koncom 19. storočia rekonštruoval viedenský architekt. Hlavnou atrakciou katedrály je nádherný výhľad na mesto Brno, keďže stojí na kopci.

Stará radnica je najstaršou a najznámejšou budovou v historickom centre Brna. Starú radnicu preslávila povesť o Brnianskom drakovi, ktorý desil mesto a požieral hospodárske zvieratá sedliakov. Na nádvorí Starej radnice si môžete poobzerať Brnianskeho draka, ktorý bol v skutočnosti krokodíl. Dominantou radnice je 63 metrov vysoká veža, z ktorej sa vám naskytne dokonalý výhľad na historické centrum Brna.

Zhrnutie: Brno je fascinujúce mesto, ktoré turistov a cestovateľov uchváti svojím útulným šarmom. Brno je ideálnou destináciou na oddychový víkend s bohatou kultúrou a históriou.

Karlove Vary

Karlove Vary sú jedny z najznámejších a najtradičnejších kúpeľov na svete, ktoré sa nachádzajú na južnom okraji Krušných hôr pri ústí rieky Teplá. Mesto sa pýši množstvom liečebných zariadení a dvanástimi liečivými minerálnymi prameňmi, z ktorých niektoré dosahujú teplotu viac ako 60 °C.

Karlove Vary sú od roku 2021 spolu s ďalšími 10 kúpeľnými mestami zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako najvýznamnejšie kúpeľné mestá v Európe. Za návštevu stoja nielen horúce pramene, ale aj nádherná promenáda Stará Louka, ktorá je spolu s liečivými prameňmi tým najzaujímavejším turistickým lákadlom. Nádherné secesné domy zdobia ulicu a spolu s množstvom malých kaviarní a reštaurácií vytvárajú dokonalú kulisu pre fotografie s lesnatým kopcom v pozadí.

Najznámejším z dvanástich liečivých prameňov je hlavná karlovarská kolonáda Vřídelní kolonáda, ktorá sa nachádza v kúpeľnom dome na rieke Teplá. Od 16. storočia tu vytryskujú do vzduchu až dvanásť metrov vysoké vodné pramene s teplotou 72 °C. Vřídelní kolonáda je známa najmä vďaka povestným pitným kúram, ktoré majú pomáhať pri tráviacich ťažkostiach a cukrovke. Ak chcete absolvovať pitnú kúru, mali by ste použiť jeden z karlovarských pohárov na pitie. Ale pozor, voda vyzerá chutnejšie, než v skutočnosti je.

13. liečivý prameň“ v Karlových Varoch je Becherovka, čo je tradičný a dobre známy zelenožltý bylinný likér pôvodom z Česka. V Múzeu Jána Bechera sa môžete oboznámiť s výrobou a históriou tohto obľúbeného alkoholického nápoja. Múzeum sídli v priestoroch starej továrne Becherovka a bývalej lekárne Becherovka. Zaujímavosť Tento horký bylinný likér sa pôvodne vyrábal ako liek, a nie ako konzumný alkohol.

Zhrnutie: Karlove Vary sú obľúbenou destináciou cestovateľov z celého sveta, ktorí vyhľadávajú pohodu a chcú urobiť niečo pre svoje zdravie.

Záver

Česká republika ponúka pre každého niečo. Na veku nezáleží – Česká republika zaboduje u každého svojou pôsobivou architektúrou a modernými centrami miest.

Zachvátila vás túžba spoznať zaujímavú kultúru?

► Kúpte si priamo TU vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Česka. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite TU.