Maďarsko Top 3 mestá

Maďarsko spájajú mnohí so školským výletom, ktorý je už dávnou minulosťou alebo so svetoznámou gulášovou polievkou. Krajina je však bohatá na kultúru a miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Táto vnútrozemská krajina je členom EÚ od mája 2004 a v súčasnosti sa v nej stále obchoduje v miestnej mene, maďarskom forinte. Krajina sa však na radosť mnohých dovolenkárov pripravuje na zavedenie eura. Zmes pôsobivých stavieb v Budapešti, Balaton a rovinatá krajina v Panónii robia z tejto krajiny veľmi zaujímavú európsku destináciu. Túto fascinujúcu krajinu obýva 9,8 milióna ľudí a je vhodnou dovolenkovou destináciou pre každú vekovú skupinu a každý charakter.

V tomto článku vám stručne predstavíme naše osobné top 3 mestá v Maďarsku, ktoré uspokoja nároky každého cestovateľa.

Dobré vedieť:

  • Rubikovu kocku, guličkové pero a holografiu vynašli Maďari
  • Úradný jazyk: maďarčina
  • Maďarsko je jednou z najstarších krajín Európy. Založené bolo v roku 895, ešte pred osamostatnením Francúzska a Nemecka
  • V Budapešti by ste sa mali čo najviac vyhýbať štrngnutiu pivnými pohármi, pretože sa to tam považuje za veľmi netaktné
  • V maďarskej kuchyni sa spájajú kulinárske vplyvy Talianska, Turecka, Rakúska a Nemecka
  • Najväčšou náboženskou komunitou je rímskokatolícka cirkev

Top 3 mestá

Budapešť

Hlavné mesto Budapešť je živé, mimoriadne mladé mesto, ktoré sa neustále mení. V kontraste s tým je však atmosféra mesta: imperiálna s kúzlom východného bloku. Na niektorých domoch sa fasáda rozpadá, ale práve to robí Budapešť takou príťažlivou a nanovo definuje pojem „shabby chic“.

Budapešť je v podstate rozdelená na dve mestské časti: Budín a Pešť. Budín je kopcovitá oblasť západne od Dunaja. Nájdete tu okrem iného Hradný vrch s vyvýšenou Rybárskou baštou a vrch Gellért. Pešť leží východne od Dunaja a je rovinatou časťou mesta. Tu si môžete prezrieť staré mesto, impozantnú vládnu budovu a tiež mladé mestské štvrte.

Najväčšou atrakciou mesta je hradná štvrť na Hradnom vrchu v Budíne. Okrem pôsobivej imperiálnej architektúry sa vám odtiaľ naskytne aj úchvatný výhľad na druhú stranu Budapešti. Nešportovci zbystrite pozornosť: Tí, ktorí nemajú fyzickú kondíciu na výstup na kopec, sa môžu pohodlne vyviezť historickou lanovkou.

Návštevníkov zaujme aj Bazilika svätého Štefana, z kupoly ktorej sa im naskytne 360-stupňový výhľad na celé mesto. Neďaleko sa nachádza najznámejšia promenáda a nákupná ulica Váci utca, ktorá pozýva na prechádzku. Na konci ulice čaká na kulinárskych gurmánov najdôležitejšie miesto v meste: veľká tržnica. Predáva sa tu čerstvé ovocie, zelenina, mäso, klobásy a samozrejme množstvo suvenírov. Súčasťou haly sú malé reštaurácie pre tých, ktorí si chcú vychutnať špičkové jedlá miestnej kuchyne okamžite.

Cez deň mesto zaujme svojou architektúrou a historickou stránkou, večer zažiari najmä v židovskej štvrti Erzsébetváros so skvelými barmi a krčmičkami, podnikmi, kde sa stretáva miestna smotánka a barmi v ruinách, mladou dizajnérskou scénou a mnohým ďalším.

Ak vám večer nestačila prehliadka pamiatok, ktorú ste absolvovali cez deň, odporúčame vám večernú plavbu po Dunaji. Nájdete tu aj množstvo ponúk a pri poháriku vína alebo osviežujúcom kokteile si môžete vychutnať výhľad na budovu parlamentu a mnoho ďalšieho. Túto aktivitu by mali využiť najmä páry a rodiny.

Zhrnutie: Mesto je architektonicky atraktívne a ľudí zaujme svojím mladistvým štýlom.

Pécs

Mesto Pécs bolo v roku 2010 živým Európskym hlavným mestom kultúry a odvtedy nestratilo svoje čaro. Mesto založili Rimania a je známe svojimi architektonickými pamiatkami, ako je ranokresťanské mauzóleum so zdobenými hrobkami. Severné a východné steny hrobiek sú vyzdobené biblickými freskami a stále sú obľúbeným miestom pre veriacich a záujemcov o históriu.

Pécs sa nachádza na juhu Maďarska, v blízkosti chorvátskych hraníc. Mesto sa kedysi nazývalo Sopianae a bolo hlavným mestom rímskej provincie Panónia. Neodmysliteľná je aj pokojná prechádzka historickým starým mestom, ktoré mnohí označujú za mimoriadne mierumilovné a veselé.

Obrovská katedrála v Pécsi sa týči vysoko nad centrálnym námestím Szent István a určite stojí za návštevu. Interiér katedrály zaujme významnými umeleckými dielami z 19. storočia. Pre milovníkov architektúry je to ideálne miesto, pretože inšpiruje atraktívnou zmesou rôznych architektonických štýlov.

Úplným opakom je mešita Pašu Gasiho Kásima. Postavená bola v 16. storočí počas osmanskej okupácie mesta a dnes slúži ako katolícky kostol. Nadchne vás predovšetkým svojou impozantnou kupolou.

Večer sa môžete zabaviť v národnom divadle mesta Pécs, ktoré je zárukou zábavného a harmonického záveru dňa.

Zhrnutie: Mesto je ideálne pre milovníkov histórie a kultúrneho vyžitia.

Siófok

Siófok je maďarské mesto na východnom južnom brehu Balatonu, asi 120 km juhozápadne od Budapešti. S približne 24 000 obyvateľmi sa považuje za hlavné mesto Balatonu. Po druhej svetovej vojne sa Siófok stal najväčším a najobľúbenejším letoviskom v Maďarsku.

Mesto s početnými plážami sa rozprestiera na viac než 15 kilometroch Balatonu a láka množstvom kaviarní, reštaurácií a diskoték, kde si každý nájde svoje.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí vodárenská veža z roku 1912, ako aj múzeum Jozsefa Beszedesa, ktoré informuje o histórii Balatonu.

Za návštevu stojí aj prístav a meteorologické observatórium, odkiaľ dostáva celá oblasť Balatonu varovania pred búrkami.

Siófok ponúka svojim návštevníkom veľkolepý nočný život. Medzi najväčšie lákadlá patrí množstvo známych diskoték, ktoré priťahujú nielen najlepších maďarských dídžejov, ale aj hviezdy techno scény z Nemecka, Holandska a Anglicka.

V letných mesiacoch prevyšuje počet dovolenkárov počet miestnych obyvateľov viac ako desaťnásobne. Mnohí obyvatelia Budapešti prichádzajú do mesta aj cez víkendy, aby si oddýchli. Preto je mesto vždy veľmi rušné a ponúka širokú škálu aktivít.

Zhrnutie: Skvelé miesto na letné mesiace so širokou ponukou večernej zábavy.

Záver

Maďarsko sa pri plánovaní dovolenky často neprávom zanedbáva. Krajina je rozmanitá a vhodná na zaujímavý mestský výlet aj na relaxačný pobyt s trochou zábavy navyše: či už kultúrnej alebo na diskotéke.

Zachvátila vás túžba spoznať zaujímavú kultúru?

► Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Maďarska. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite tu.