Dobrodružstvo na Slovensku

Šport a aktívna dovolenka

Úchvatná slovenská príroda prináša rozmanité možnosti aktívneho trávenia dovolenky. Priaznivci aktívnej dovolenky môžu počas pobytu na Slovensku podniknúť horolezecký výstup či spoznávať krajinu pri adrenalínových športoch na zemi, vo vzduchu či na vode alebo na vysokohorských túrach.

Slovensko môžete spoznávať na 14 000 km oficiálnych turistických chodníkov alebo na viac ako 10 000 km cyklotrás. Naľavo a napravo od chodníkov a cyklistických trás môžete obdivovať jedinečné rokliny, vodopády a tiesňavy, ktoré doslova pozývajú, aby k nim človek odbočil. Ak chcete na svet hľadieť z poriadnej výšky, môžete sa odvážiť na niektorý z 25 tatranských štítov, ktoré prekonávajú hranicu 2 500 metrov nad morom.

A čo je na aktívnej dovolenke na Slovensku najlepšie? Krajina nepatrí medzi známe turistické destinácie. To znamená, že sa môžete vyhnúť veľkým davom turistov a spoznávať krásy krajiny ako pravý svetobežník.

Cyklistika

Cyklistika sa na Slovensku v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Veľkú zásluhu na tom má predovšetkým intenzívne budovanie cyklotrás. Práve cyklotrasy sú ideálne na spoznávanie mnohých zaujímavých zákutí krajiny, ako sú historické budovy a nádherná príroda.

Nezabudnite však, že na Slovensku platí povinnosť nosiť mimo obce vhodnú ochrannú prilbu.

Turistika

Vďaka rozsiahlej sieti značených turistických chodníkov sa Slovensko dá spoznávať aj na vlastných nohách. Je len na vás, či si vyberiete jeden z početných horských turistických chodníkov alebo sa radšej prejdete niektorou z dolín. Na Slovensku si rozhodne vyberie každý turista – od začiatočníka až po profesionála!

Zimné športy

K najobľúbenejším športovým aktivitám na Slovensku patria zimné športy. Na Slovensku si prídu na svoje najmä lyžiari. V lyžiarskych oblastiach sa nachádza 36 moderných lyžiarskych stredísk s 350 km zjazdových a 600 km lyžiarskych tratí, kde na lyžiarov s akoukoľvek úrovňou lyžiarskych zručností čakajú úžasné lyžiarske zážitky.

Okrem lyžovania sa na Slovensku možno venovať aj niekoľkým ďalším športom, ktoré stoja za zmienku. Patrí medzi ne napríklad korčuľovanie, ktoré tu má dlhú tradíciu a je jedným z najpopulárnejších športov v krajine. Najmä pre turistov je k dispozícii množstvo krytých zimných štadiónov a verejných ľadových plôch.

Jedným z najneobvyklejších športov sú jednoznačne psie záprahy. Tento šport má na Slovensku dlhoročnú tradíciu, preto nie je prekvapujúce, že sa v krajine pravidelne koná niekoľko medzinárodných súťaží. Nemali by ste si nechať ujsť príležitosť absolvovať skúšobnú jazdu.

Vodné športy

Územie Slovenska je popretkávané riekami a jazerami. Možno ich nielen obdivovať, ale sú aj skvelým miestom na oddych alebo vyskúšanie adrenalínových športových aktivít.

Tým, ktorí majú radi trochu pokojnejší spôsob trávenia voľného času, odporúčame splavovanie Dunajca. Pri plavbe plťou možno obdivovať nádherné prírodné scenérie, ktoré poskytujú neopakovateľný zážitok z prírody.

Turisti si tiež môžu požičať motorové člny alebo vodné skútre v množstve požičovní lodí a na vlastnú päsť preskúmať slovenský vodný svet.

Nadšenci akčnejšej zábavy si prídu na svoje pri raftingu na viacerých divokých riekach. Rafting je splavovanie divokých riek plných perejí v nafukovacom gumovom člne. Je to ideálna zábava pre rodiny, ktoré majú radi dobrodružstvo. Najobľúbenejšími miestami na rafting sú rieky Dunajec a Belá, ako aj areály vodných športov v Čunove a Liptovskom Mikuláši.

Na Slovensku je sa mimoriadnej popularite teší aj kráľovská disciplína vodných športov – vodné lyžovanie. Ani tu sa krajina nemá za čo hanbiť a môže sa pochváliť obrovskou ponukou. Areál vodného lyžovania sa nachádza pri Košiciach na Jazere (od mája do októbra) a takisto na Sĺňave pri Piešťanoch (od júla do augusta). Tieto strediská ponúkajú širokú škálu aktivít pre každú úroveň zručností – či už ide o začiatočníka alebo profesionála, každý si tu nájde to pravé pre seba!

Slovensko ponúka rozmanité možnosti aktívneho trávenia voľného času. Či už sám, s priateľmi alebo s rodinou, každý si tu nájde niečo pre seba. Úžasné zážitky ponúka jednak fascinujúca príroda a aktivity s ňou spojené, ale aj pozoruhodná architektúra. Je tu toho veľa na objavovanie.

Zachvátila vás túžba vycestovať a ste pripravení zažiť nové dobrodružstvá?

Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu na Slovensko. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov, kliknite tu.