3 top mestá Slovenska

Morské pláže, pohoria, kvapľové jaskyne a vinice – to znie ako dovolenka. Slovinsko je jediná krajina v Európe, ktorá spája toto všetko. Je toho veľa, čo v Slovinsku možno objaviť a zažiť, či už cyklistiku vo viniciach, lyžovanie v Alpách, pešiu turistiku, oddych pri mori, zábavu v bare po lyžovačke a mnoho ďalšieho. Slovinsko je ideálna dovolenková destinácia v každom ročnom období a pre každú preferenciu. Okrem podmanivej krajiny však netreba zabúdať ani na architektúru, ktorú možno obdivovať najmä v hlavnom meste. Slovinsko je s približne 2,1 milióna obyvateľov štvrtou najmenšou krajinou v Európskej únii.

V tomto článku vám stručne predstavíme naše osobné TOP 3 mestá v Slovinsku, ktoré uspokoja nároky každého cestovateľa.

Dobré vedieť

  • V zastavaných oblastiach je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h, na cestách pre motorové vozidlá 90 km/h, na rýchlostných cestách 100 km/h a na diaľniciach 130 km/h.
  • V Slovinsku musia mať všetky vozidlá aj počas dňa zapnuté svetlá
  • Slovinci sa vítajú pozdravom „Živijo“.
  • V Slovinsku sa ľudia tradične zdravia podaním ruky a tromi bozkami
  • Slovinsko patrí medzi krajiny s najväčšou biodiverzitou, je bohaté na živočíšne a rastlinné druhy.
  • Kraňská klobása je slovinské národné jedlo, ktoré by ste určite mali ochutnať

Top 3 mestá

Ľubľana

Hlavné mesto Slovinska Ľubľana je tiež známe ako mesto drakov. Drak však pre mesto nepredstavuje príšeru, ale ochrancu, ktorý symbolizuje silu, odvahu a múdrosť. V zime sa tu koná takzvaný Dračí karneval s pôsobivými kostýmami, hudbou a sprievodom, ktorý je pre všetkých doslova sviatkom.

Drak je vyobrazený nielen na erbe, ale je po ňom pomenovaný aj slávny Dračí most v centre mesta. Autorom Dračieho mosta nie je nikto iný ako najvýznamnejší slovinský architekt Jože Plečnik. Most dal postaviť v roku 1902. Secesný most je prvou železobetónovou stavbou v Ľubľane a je považovaný za majstrovské technické dielo na svoju dobu. Okrem Dračieho mosta vytvoril Jože Plečnik aj ďalšiu dominantu mesta, takzvané Tromostovje, teda Trojitý most pozostávajúci z troch samostatných mostov vedľa seba, cez ktoré sa dá prejsť pešo. Miesto je historickou križovatkou medzi hlavným ľubľanským námestím Prešeren a malebným historickým centrom. Každý z troch mostov sa vyznačuje špecifickými architektonickými prvkami, ako sú zdobené pouličné lampy a rôzne balustrády.

Mesto však toho ponúka oveľa viac vrátane nádherných zelených plôch, ako je napríklad aj rozľahlý park Tivoli. V tomto univerzitnom meste sa nachádza aj množstvo múzeí, ako je napríklad Slovinské národné múzeum s historickými expozíciami a Múzeum moderného umenia.

Na brehu rieky Ľubľanice, ktorá oddeľuje historické jadro od modernejšieho obchodného centra, nájdete malé kaviarne s vonkajšími terasami, kde si možno vychutnať výhľad na rieku a chvíľku oddychu.

Pri prechádzke mestom môžete obdivovať slovinský klenot v podobe budov v štýle tzv. secesie zo začiatku 20. storočia. Väčšina budov sa nachádza v blízkosti Trojitého mosta a námestia Prešeren. Spomedzi všetkých obzvlášť zaujme napríklad úzky maľovaný Hauptmannov dom (Hauptmannova hiša) a noblesný Urbancov palác (Urbančeva hiša), ktorý bol prvým obchodným domom v meste. Na ulici Miklošičeva cesta môžete objaviť ďalšie skvosty, napríklad Grand Hotel Union a elegantnú budovu družstevnej banky. Práve budova banky je výnimočným príkladom neskorej secesie a dielom Ivana a Heleny Vurnikovcov.

Zhrnutie: Ľubľana je fascinujúce mesto, ktoré má čo ponúknuť najmä z architektonického hľadiska. Mesto je výnimočné širokou ponukou zelených plôch, umením, kultúrou a šarmom.

Maribor

Maribor sa nachádza uprostred kopcovitej vinárskej oblasti na rieke Dráva. Dráva je 750 km dlhý prítok Dunaja pretínajúci malebnú prírodnú krajinu. Rieka je úzko spätá s rozvojom a životom v Maribore. Na rieke i na jej brehoch sa možno venovať mnohým aktivitám: pozdĺž brehov vedie množstvo cyklistických a turistických trás. Na Dráve si môžete zajazdiť na vodných lyžiach, zasurfovať si či vydať sa na plavbu na plti alebo člne. Stará legenda hovorí, že korene starého viniča siahajú hlboko do rieky Drávy a tá im už po stáročia dodáva vlahu.

Obzvlášť krásne sú priečelia domov v historickom centre Mariboru a opevnené veže priamo na rieke, ktoré určite stojí za to vidieť. Mimoriadne pôsobivá je aj židovská štvrť na brehu Drávy so synagógou a židovskou vežou a bazilika Matky milosrdenstva v strede mesta.

Pre hľadačov pokladov a lovcov výhodných nákupov sa každú nedeľu koná blší trh na bývalom parkovisku továrne TAM. Na tomto mieste sa stretávajú zberatelia a milovníci starožitností, zároveň sa tu však dá len tak poprechádzať a popozerať či ohmatať si ponúkaný tovar.

Mesto sa pýši najstarším viničom na svete, ktorý má viac ako 400 rokov, a zvykne sa mu hovoriť aj „ctihodná stará dáma“. Skutočným zážitkom je výlet do vinohradov, ktorý je najlepšie absolvovať na bicykli. Okrem nádherných výhľadov je tu veľa príležitostí na zastávky, kde vás môžu miestni obyvatelia pohostiť tým najlepším zo svojich pivníc. Spomínané tri vínne cesty sa začínajú pri „ctihodnej starej dáme“. Na jeseň vinice znovu ožívajú a tešia sa na nový ročník. Vďaka rozsiahlej sieti cyklistických a turistických trás môžete zažiť čaro zberu hrozna a je to aj príjemný spoločenský zážitok.

Najväčší slovinský lyžiarsky areál sa nachádza v Maribore, kde sa sústreďujú nadšení milovníci snehu. Ak využijete bohatú ponuku celodenných aktivít, môžete si následne oddýchnuť vo wellnesse alebo sa zúčastniť na niektorom z podujatí či na rôznych akciách. Alebo predsa len radšej vyrazíte na lyžiarsky svah a potom si užijete après-ski?

Zhrnutie: Maribor ponúka dokonalé možnosti pre každý typ dovolenky v ktoromkoľvek ročnom období – prírodu, oddych, akciu aj zábavu. Či už sa do Slovinska vyberiete sami alebo s blízkymi – tu určite nájdete to pravé pre každého z vás.

Piran

Piran je dovolenkové letovisko na slovinskom pobreží Jadranského mora. Je známe svojou benátskou architektúrou a dlhou promenádou. Pekným príkladom benátskej gotiky je Benátsky dom v centre mesta vedľa námestia Tartini. Budova pochádza z prvej polovice 15. storočia.

Po prehliadke tejto pôsobivej budovy by ste si nemali nechať ujsť príležitosť navštíviť niektorú z krásnych kaviarní na námestí Tartini a vychutnať si výhľad. Na mieste, kde je dnes námestie, sa kedysi nachádzal rybársky prístav. Ten v roku 1894 zasypali pieskom a teraz sa tu nachádza centrum mesta. V súčasnosti je námestie vyložené lesklým mramorom, ktorý večer odráža svetlo budov a pouličných lámp.

Piran preslávili olivy a soľ. Neďaleko sa ťažila soľ fleur de sel, ktorá mala v tom čase vysokú hodnotu. Miestni obyvatelia sú ešte aj dnes veľmi hrdí na svoju soľ a slané výrobky. Určite ochutnajte miestne jedlá a spravte si tiež výlet do solivarov, kde sa dozviete o histórii ťažby soli. Potom by ste rozhodne mali vyskúšať jedlá z lokálnych rýb a zaraďte aj ochutnávku miestnej čokolády.

V Pirane je veľa krásnych miest na plávanie a opaľovanie. Zároveň majú hotely aj jedny z najlepších wellness centier v krajine. Charakteristickou súčasťou procedúr je soľ a bahno, ktoré majú terapeutický účinok.

Hlavnou atrakciou mesta je Kostol svätého Juraja, na ktorého vežu sa dá vyjsť a už len pre úchvatnú panorámu to bezpochyby stojí za to.

Zhrnutie: Piran je skvelé miesto na letnú dovolenku. Ponúka oddych aj možnosť veľa objavovať.

Záver

Slovinsko ponúka pre každý typ dovolenkára niečo. Vzrušujúca dovolenková destinácia v ktoromkoľvek ročnom období, ktorú by ste určite mali navštíviť.

Prebudili sme vašu zvedavosť a chcete spoznať pozoruhodnú slovinskú kultúru?

► Kúpte si priamo TU vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Slovinska. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite TU.