Slovinská kuchyňa
Slovinská kuchyňa kladie dôraz na lokálne suroviny. Vlastné bylinky a koreniny z vlastnej záhrady, od farmára alebo z najbližšej lúky. Huby a lesné plody z okolitých lesov a mliečne výrobky z Álp. V Slovinsku ľudia nedajú dopustiť na tradičné recepty a miestne špeciality.
V Slovinsku sa stretávajú rôzne európske gastronomické svety. Snúbi sa tu stredomorská, alpská, panónska a balkánska kuchyňa. Každé jedlo má v sebe zakomponovaný prvok miestnej tradície a osobitosti daného regiónu.
5 typických slovinských jedál
1.Kraňská klobása
Jednoznačne ide o najznámejšie slovinské jedlo. Je to tenká údená polosušená klobása z nahrubo pomletého bravčového mäsa určená na varenie. Ako príloha sa k nej často podáva kyslá kapusta alebo kvasená cvikla. Môže sa však konzumovať aj studená.
2.Potica
Závin z kysnutého cesta s rôznymi plnkami. Je to tradičné slovinské sviatočné pečivo. Dáva sa do nej viac ako 80 rôznych druhov plniek, z ktorých najznámejšie sú orechová, maková a estragónová. Tento múčnik nesmie chýbať ani na vianočnej tabuli.
3.Štruklji
Rolka z lístkového cesta s najrôznejšími plnkami, ktorá sa konzumuje buď ako samostatný pokrm alebo ako príloha. Cesto sa dá pripraviť na sladko aj na slano. Štrukle sa môžu piecť alebo variť. Najobľúbenejšie varianty sú s estragónovou, tvarohovou, orechovou, jablkovou alebo makovou náplňou.
4.Krašský pršut
Sušené šunky majú v Slovinsku stáročnú tradíciu, pričom krašský pršut sa suší v prirodzených podmienkach krašského vetra bóra vanúceho na severnom pobreží. Obzvlášť dobre vraj chutí s pohárom krašského červeného vína Teran.
5.Idrijské žlikrofy
Žlikrofy sú typické slovinské pirohy. Plnia sa zemiakmi, čerstvými bylinkami, prípadne mäsom. Zvykne sa k nim podávať aj omáčka, napríklad paradajková alebo hubová.
Čo si dať v Slovinsku na pitie?
Slovinsko sa stáva čoraz príťažlivejšou krajinou aj pre milovníkov piva. V posledných rokoch sa v tieni veľkých pivovarov Lasko a Union otvára čoraz viac malých remeselných pivovarov. Odhaduje sa, že v súčasnosti je v Slovinsku približne 100 pivovarov. V hlavnom meste môžete absolvovať ochutnávku remeselných pív so sprievodcom.
Absolútnym vrcholom gastronomického zážitku je však slovinské víno, ktoré sa pestuje lokálne, takže má mimoriadne dobrú kvalitu.
Najznámejšie vinobranie sa koná pri zbere hrozna z najstaršej vinnej révy na svete nazývanej Stara trta. V období pôstu sa v Maribore dokonca koná aj festival venovaný tomuto národnému pokladu.
V novembri sa pri príležitosti sviatku svätého Martina koná ďalšia významná slávnosť spojená s vínom. Toto podujatie je známe aj pod názvom Martinovanje. Oslavujú sa meniny svätého Martina a deň, keď sa z muštu alebo mladého vína tradične stáva víno.
Festivaly a slávnosti v Slovinsku
Karneval
Karneval sa vo veľkom oslavuje po celom Slovinsku. Tradične sa nazýva „pust“ a má stáročnú tradíciu. Kroje majú etnografický charakter, hlavnou postavou fašiangových slávností je kurent (s perím a rohmi), ktorý má odháňať zlo a ohlasovať príchod jari, tiež vidno čertov a sedliacke kroje, ktoré symbolizujú jar. Karneval symbolizuje rozlúčku so zimou a vítanie jari. Karneval sa spája s rôznymi zvykmi, plesmi, sprievodmi a tiež chutným jedlom. Koná sa od roku 1960 a je jedným z najstarších v krajine.
Jazzový festival
V hlavnom meste Slovinska Ľubľane sa od roku 1860 koná veľký jazzový festival, ktorý sa považuje za jeden z najstarších v Európe. Každoročne sem zavítajú najlepší jazzoví umelci z celého sveta, no vystupujú tu aj začínajúci umelci, ktorí sa snažia zviditeľniť.
Fašiangové slávnosti
Mariborské fašiangové slávnosti s viac ako 20-ročnou tradíciou sú jedny z najvýznamnejších v Slovinsku a tiež jedny z najväčších v Európe. V rámci nich sa organizujú podujatia a aktivity zamerané na klasickú i tradičnú jazzovú hudbu, divadlo, bábkové predstavenia, workshopy pre deti, výstavy a športové podujatia.
Umenie a festivaly sú jednoznačne dobrý spôsob, ako spoznať bohatú a rozmanitú slovinskú kultúru a zároveň sa zabaviť. Ak sa v krajine nachádzate práve počas konania niektorého z festivalov, rozhodne sa oplatí ho navštíviť.
Športové aktivity
Slovinci majú šport takpovediac v génoch – zoznam medailí a pôsobivých výkonov, ako aj športových disciplín, v ktorých dosahujú mimoriadne úspechy, sa každým rokom predlžuje. Ľubľana je známa svojím maratónom. Každoročne priláka tisíce návštevníkov. Priamo v meste aj mimo neho je mnoho ďalších možností na športovanie. V Ľubľane si môžete vyjsť na kopec Rožnik alebo si zabehnúť 32,5 km dlhú Cestu pamäti a kamarátstva („Pot ob žici“) okolo mesta. Na výber máte aj z mnohých organizovaných športových aktivít. Slovinsko má dokonca sviatok venovaný výlučne športu. Vďaka tomu, že Alpy sú prakticky na skok, sa mnohí Slovinci venujú zimným športom.
Trhy
Trh sa zvyčajne nachádza v centre mesta. Môžete tu zažiť typický čulý ruch a vybrať si z množstva miestnych špecialít. Trhy možno nájsť po celom Slovinsku. Najväčší a najrozmanitejší trh je v Ľubľane. Zdravé a lokálne potraviny si môžete nakúpiť aj v početných obchodoch s biopotravinami, ktoré nájdete v mnohých slovinských mestách.
Čo si môžete priniesť zo Slovinska?
Z každej dovolenky by si mal človek priniesť domov milú drobnosť alebo pekný suvenír na pamiatku. Mimoriadne obľúbená je slivovica a tiež pelinkovac, populárny bylinný likér, ktorý je dobrým príkladom kulinárskeho umenia v Slovinsku. Vrelo odporúčame aj med, ktorý je zvyčajne lacnejší, chutnejší a prírodnejší, ak ho kúpite priamo od výrobcu. Ďalším veľmi vyhľadávaným suvenírom je morská soľ. Môžete si ju zaobstarať buď v supermarketoch priamo v blízkosti solivarov, alebo v obchodoch so suvenírmi. Okrem toho vám dovolenku v Slovinsku pripomenú víno, šunka a syr.
Slovinsko ponúka nielen chutné jedlo a vynikajúce víno, ale aj množstvo rôznorodých podujatí. V Slovinsku sa môžete zabaviť pri dobrej hudbe, ale aj vychutnať si pôsobivé miestne trhy, umenie a kultúru.
Zachvátila vás túžba vycestovať a chcete spoznať novú kultúru? Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Slovinska. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov, kliknite tu.