Tipy na cestu

Published

Slovinská kultúra

Slovinská kuchyňa

Slovinská kuchyňa kladie dôraz na lokálne suroviny. Vlastné bylinky a koreniny z vlastnej záhrady, od farmára alebo z najbližšej lúky. Huby a lesné plody z okolitých lesov a mliečne výrobky z Álp. V Slovinsku ľudia nedajú dopustiť na tradičné recepty a miestne špeciality.

V Slovinsku sa stretávajú rôzne európske gastronomické svety. Snúbi sa tu stredomorská, alpská, panónska a balkánska kuchyňa. Každé jedlo má v sebe zakomponovaný prvok miestnej tradície a osobitosti daného regiónu.

5 typických slovinských jedál

1.Kraňská klobása

Jednoznačne ide o najznámejšie slovinské jedlo. Je to tenká údená polosušená klobása z nahrubo pomletého bravčového mäsa určená na varenie. Ako príloha sa k nej často podáva kyslá kapusta alebo kvasená cvikla. Môže sa však konzumovať aj studená.

2.Potica

Závin z kysnutého cesta s rôznymi plnkami. Je to tradičné slovinské sviatočné pečivo. Dáva sa do nej viac ako 80 rôznych druhov plniek, z ktorých najznámejšie sú orechová, maková a estragónová. Tento múčnik nesmie chýbať ani na vianočnej tabuli.

3.Štruklji

Rolka z lístkového cesta s najrôznejšími plnkami, ktorá sa konzumuje buď ako samostatný pokrm alebo ako príloha. Cesto sa dá pripraviť na sladko aj na slano. Štrukle sa môžu piecť alebo variť. Najobľúbenejšie varianty sú s estragónovou, tvarohovou, orechovou, jablkovou alebo makovou náplňou.

4.Krašský pršut

Sušené šunky majú v Slovinsku stáročnú tradíciu, pričom krašský pršut sa suší v prirodzených podmienkach krašského vetra bóra vanúceho na severnom pobreží. Obzvlášť dobre vraj chutí s pohárom krašského červeného vína Teran.

5.Idrijské žlikrofy

Žlikrofy sú typické slovinské pirohy. Plnia sa zemiakmi, čerstvými bylinkami, prípadne mäsom. Zvykne sa k nim podávať aj omáčka, napríklad paradajková alebo hubová.

Čo si dať v Slovinsku na pitie?

Slovinsko sa stáva čoraz príťažlivejšou krajinou aj pre milovníkov piva. V posledných rokoch sa v tieni veľkých pivovarov Lasko a Union otvára čoraz viac malých remeselných pivovarov. Odhaduje sa, že v súčasnosti je v Slovinsku približne 100 pivovarov. V hlavnom meste môžete absolvovať ochutnávku remeselných pív so sprievodcom.

Absolútnym vrcholom gastronomického zážitku je však slovinské víno, ktoré sa pestuje lokálne, takže má mimoriadne dobrú kvalitu.

Najznámejšie vinobranie sa koná pri zbere hrozna z najstaršej vinnej révy na svete nazývanej Stara trta. V období pôstu sa v Maribore dokonca koná aj festival venovaný tomuto národnému pokladu.

V novembri sa pri príležitosti sviatku svätého Martina koná ďalšia významná slávnosť spojená s vínom. Toto podujatie je známe aj pod názvom Martinovanje. Oslavujú sa meniny svätého Martina a deň, keď sa z muštu alebo mladého vína tradične stáva víno.

Festivaly a slávnosti v Slovinsku

Karneval

Karneval sa vo veľkom oslavuje po celom Slovinsku. Tradične sa nazýva „pust“ a má stáročnú tradíciu. Kroje majú etnografický charakter, hlavnou postavou fašiangových slávností je kurent (s perím a rohmi), ktorý má odháňať zlo a ohlasovať príchod jari, tiež vidno čertov a sedliacke kroje, ktoré symbolizujú jar. Karneval symbolizuje rozlúčku so zimou a vítanie jari. Karneval sa spája s rôznymi zvykmi, plesmi, sprievodmi a tiež chutným jedlom. Koná sa od roku 1960 a je jedným z najstarších v krajine.

Jazzový festival

V hlavnom meste Slovinska Ľubľane sa od roku 1860 koná veľký jazzový festival, ktorý sa považuje za jeden z najstarších v Európe. Každoročne sem zavítajú najlepší jazzoví umelci z celého sveta, no vystupujú tu aj začínajúci umelci, ktorí sa snažia zviditeľniť.

Fašiangové slávnosti

Mariborské fašiangové slávnosti s viac ako 20-ročnou tradíciou sú jedny z najvýznamnejších v Slovinsku a tiež jedny z najväčších v Európe. V rámci nich sa organizujú podujatia a aktivity zamerané na klasickú i tradičnú jazzovú hudbu, divadlo, bábkové predstavenia, workshopy pre deti, výstavy a športové podujatia.

Umenie a festivaly sú jednoznačne dobrý spôsob, ako spoznať bohatú a rozmanitú slovinskú kultúru a zároveň sa zabaviť. Ak sa v krajine nachádzate práve počas konania niektorého z festivalov, rozhodne sa oplatí ho navštíviť.

Športové aktivity

Slovinci majú šport takpovediac v génoch – zoznam medailí a pôsobivých výkonov, ako aj športových disciplín, v ktorých dosahujú mimoriadne úspechy, sa každým rokom predlžuje. Ľubľana je známa svojím maratónom. Každoročne priláka tisíce návštevníkov. Priamo v meste aj mimo neho je mnoho ďalších možností na športovanie. V Ľubľane si môžete vyjsť na kopec Rožnik alebo si zabehnúť 32,5 km dlhú Cestu pamäti a kamarátstva („Pot ob žici“) okolo mesta. Na výber máte aj z mnohých organizovaných športových aktivít. Slovinsko má dokonca sviatok venovaný výlučne športu. Vďaka tomu, že Alpy sú prakticky na skok, sa mnohí Slovinci venujú zimným športom.

Trhy

Trh sa zvyčajne nachádza v centre mesta. Môžete tu zažiť typický čulý ruch a vybrať si z množstva miestnych špecialít. Trhy možno nájsť po celom Slovinsku. Najväčší a najrozmanitejší trh je v Ľubľane. Zdravé a lokálne potraviny si môžete nakúpiť aj v početných obchodoch s biopotravinami, ktoré nájdete v mnohých slovinských mestách.

Čo si môžete priniesť zo Slovinska?

Z každej dovolenky by si mal človek priniesť domov milú drobnosť alebo pekný suvenír na pamiatku. Mimoriadne obľúbená je slivovica a tiež pelinkovac, populárny bylinný likér, ktorý je dobrým príkladom kulinárskeho umenia v Slovinsku. Vrelo odporúčame aj med, ktorý je zvyčajne lacnejší, chutnejší a prírodnejší, ak ho kúpite priamo od výrobcu. Ďalším veľmi vyhľadávaným suvenírom je morská soľ. Môžete si ju zaobstarať buď v supermarketoch priamo v blízkosti solivarov, alebo v obchodoch so suvenírmi. Okrem toho vám dovolenku v Slovinsku pripomenú víno, šunka a syr.

Slovinsko ponúka nielen chutné jedlo a vynikajúce víno, ale aj množstvo rôznorodých podujatí. V Slovinsku sa môžete zabaviť pri dobrej hudbe, ale aj vychutnať si pôsobivé miestne trhy, umenie a kultúru.

Zachvátila vás túžba vycestovať a chcete spoznať novú kultúru? Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Slovinska. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov, kliknite tu.

Published

Kultúra na Slovensku

Zvyky a tradície

Neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kultúry sú rôzne zvyky a tradície, ktoré po stáročia, či dokonca tisícročia formovali život ľudí v krajine. Vznikali najmä zo strachu z neznámeho a z neznalosti či neschopnosti vysvetliť prírodné javy. Jedným z dôvodov vzniku ľudových zvykov a tradícií bola aj nádej, že ľuďom pomôžu zabezpečiť zdravie a blahobyt.

Keďže obyvatelia dnešného Slovenska boli odpradávna v úzkom spojení s prírodou, vznikli tu mnohé zvyky, ktoré sú späté práve s ňou. S príchodom kresťanstva sa začali kresťanské sviatky miešať s dovtedajšími predkresťanskými zvykmi.

Osobitosťou slovenskej kultúry je to, že zvyky a tradície mali vždy regionálny charakter a zachovávajú si ho dodnes. Preto sa na Slovensku hovorí „Aký kraj, taký mrav“.

Okrem sviatkov, ktoré sú typické aj pre nás, ako je napríklad koledovanie, Veľká noc a Vianoce alebo oslava Silvestra, je na Slovensku ešte množstvo rôznych regionálnych sviatkov.

Jedným z nich je napríklad vynášanie Moreny. Dievčiny nesú slamenú figurínu oblečenú v ženských šatách k potoku a tam jej šaty vyzlečú. Potom sa slamená figurína zapáli a hodí do potoka. Tento pre nás možno nezvyčajný zvyk symbolizuje túžbu ľudí na konci zimy vyprevadiť chladné počasie a privítať slnečné lúče.

Ďalším rozšíreným sviatkom na Slovensku je 13. december – sviatok svätej Lucie. Podľa ľudovej povery išlo o bosorku, ktorá bývala spájaná s ľúbostnými predpoveďami. V tento deň si mladé ženy na dvanásť lístočkov napíšu mená mužov – nádejných ženíchov – a trinásty lístok nechajú prázdny. Lístočky poskladajú a potom každý deň až do štedrej večere jeden papierik hodia do ohňa alebo roztrhajú. Ráno na Štedrý deň predposledný papierik spália, takže zostane už len jeden. Po štedrej večeri lístoček roztvoria. Podľa povery sa potom žena vydá práve za muža, ktorého meno bolo na poslednom lístočku. Ak je však posledný papierik prázdny, žena sa v nadchádzajúcom roku ešte nevydá.

Kulinárske špeciality

Ak vás na Slovensku náhle prepadne hlad, môžete sa tešiť na rozmanitú kuchyňu vysokej kvality a za prijateľné ceny. Slovenská kuchyňa je veľmi rôznorodá a výrazne ju ovplyvnili historické vzťahy so susednými štátmi – Maďarskom, Rakúskom a Českou republikou.

Vo vysokohorských oblastiach si na svoje prídu najmä milovníci syrov a mliečnych výrobkov. V nižšie položených regiónoch si možno vychutnať pikantnejšie jedlá, ako sú špeciality z kyslej kapusty alebo pečená hus. Hlavnými ingredienciami slovenskej kuchyne sú mlieko, zemiaky a kyslá kapusta, z ktorých sa pripravujú chutné jedlá, ako sú strapačky, čiže halušky s kyslou kapustou.

Národným jedlom Slovákov sú však bryndzové halušky so slaninkou. Halušky sa pripravujú zo zemiakového cesta, zmiešajú sa s bryndzou a podávajú sa posypané opečenou slaninou. Zvyčajne sa k nim pije kyslé mlieko alebo cmar.

Ak chcete spoznať slovenskú kuchyňu v celej jej kráse, určite by ste mali na obed ochutnať niektorú z najobľúbenejších miestnych polievok alebo gulášov. Môžete si vybrať z ľahších či sýtejších zeleninových alebo výdatných mäsových polievok. Najmä vo väčších mestách – napríklad hlavnom meste Bratislave – sa konajú kurzy varenia, kde sa turisti môžu za jeden deň oboznámiť s prípravou tradičných slovenských jedál. Návštevu si však radšej naplánujte v dostatočnom predstihu, keďže tieto kurzy sú veľmi vychytené.

V posledných desaťročiach sa typická národná kuchyňa čoraz viac mieša s jedlami z iných európskych krajín a na Slovensko čoraz väčšmi preniká aj medzinárodná, napríklad čínska kuchyňa.

Čo pijete na Slovensku?

Okrem tradičných jedál si na Slovensku možno vychutnať aj širokú ponuku nápojov, ktoré sú mimoriadne obľúbené. Patria k nim alkoholické nápoje, ako je borovička alebo hriatô, čo je miešaný nápoj z alkoholu, do zlatista opraženej slaniny a medu. Aj vína zo Slovenska majú dlhú tradíciu, ktorá siaha až do čias Rímskej ríše. Obzvlášť odporúčame Račiansku frankovku.

Slovensko má však čo ponúknuť nielen milovníkom vysokopercentných alkoholických nápojov. Veľkej obľube sa u Slovákov teší aj pivo. Okrem najznámejších značiek sa oplatí navštíviť aj nespočetné malé pivovary. Tu môžete zažiť umenie varenia piva z prvej ruky a, samozrejme, tiež ochutnať to-ktoré remeselné pivo. Určite sa oplatí v nich zastaviť.

Dobre vedieť: Bežné je dávať 5 – 10 % prepitné. Výška prepitného závisí od druhu poskytnutej služby.

Slovensko je dovolenkovou destináciou, ktorá má čo ponúknuť. Je to krajina s úžasným prírodným a kultúrnym potenciálom. Určite by ste mali vyskúšať rozmanitú slovenskú kuchyňu.

Zachvátila vás túžba vycestovať a chcete spoznať novú kultúru?

Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu na Slovensko. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov, kliknite tu.

Published

Kultúra v Bulharsku je veľmi rozmanitá

Bulharská kultúra má bohaté tradície a je ovplyvnená rôznymi kultúrnymi vplyvmi, napríklad tráckou, slovanskou a byzantskou kultúrou. Bulharsko je krajina s bohatou kultúrou. Bulhari už stáročia jedia tradičné jedlá, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Bulhari sú hrdí na svoju národnú kuchyňu a sú hrdí na to, že varia pre svojich hostí. Bulharská kultúra je rozmanitá a fascinujúca a stojí za to dozvedieť sa o nej viac.

Bulharská kuchyňa

Národné jedlá odrážajú rôzne kultúrne vplyvy, od tureckých a osmanských až po nemecké, slovanské a ruské.

Predjedlá

Bulhari milujú šaláty, preto sú vždy dôležitou súčasťou bulharskej kuchyne a takmer si bez nich nevedia predstaviť stolovanie.

Šopský šalát (Шопска салата)

Šopský šalát je tradičný studený šalát, ktorý je zároveň jedným z bulharských národných jedál. Šalát sa často podáva v lete a pozostáva z nakrájaných paradajok, uhoriek, cibule, praženej alebo surovej papriky a bulharského syra sirene.

Šalát bol pôvodne vytvorený v 50. rokoch 20. storočia s cieľom prilákať do krajiny viac turistov.

Tarator (Tаратор)

Tarator je obľúbená studená uhorková polievka Bulharov. Obľúbená je najmä počas horúcich letných dní. Príprava tejto polievky je veľmi jednoduchá. Potrebujete len uhorku, jogurt, cesnak a kôpor.

Hlavné jedlá

Kebapče (кебапче)

Kebapče je obľúbené bulharské jedlo a v preklade znamená „malý kebap“. Obľúbené mäsové jedlo pozostáva z pikantného mletého mäsa, často bravčového, hovädzieho alebo zmesi hovädzieho a bravčového mäsa. Z mletého mäsa sa vytvoria malé klobásky, ktoré sa musia ugrilovať.

Podľa historikov sa pokrm dostal do Bulharska s Osmanmi v 14. storočí. A stalo sa jedným z mnohých bulharských národných jedál.

Gjuveč (гювеч)

Tento tradičný guláš je typický pre balkánsku kuchyňu a jeho názov je odvodený od hlineného hrnca, v ktorom sa pripravuje. Bulharské slovo gjuveč je odvodené od tureckého slova güveç (hlinený hrniec) a odráža turecký pôvod tejto špeciality.

Guláš sa zvyčajne dusí niekoľko hodín so sezónnou zeleninou, mäsom a korením. Typickou zeleninou a mäsom na gjuveč sú zemiaky, baklažány, paprika, paradajky, cibuľa, mrkva, hrášok, hovädzie, bravčové, kuracie alebo jahňacie mäso. V Bulharsku sa guláš podáva a vychutnáva horúci so šalátom alebo chlebom.

Nápoje

Rakija

Rakija je tradičná ovocná pálenka a národný nápoj, ktorý sa vyrába z rôznych druhov ovocia, ako sú slivky, broskyne a marhule. Vyrába sa na väčšine územia krajiny. Nápoj sa vyrába destiláciou muštu z hrozna alebo broskýň. Tento alkoholický nápoj má v Bulharsku dlhú históriu, pretože ho konzumovali už Rimania pred približne 2 000 rokmi.

Víno

Bulharsko je ideálnym miestom, kde nájdete jedny z najlepších vín na svete. Podnebie, pôda a miestny alkohol vytvárajú jedinečnú vinársku kultúru, ktorá láka mnohých skvelých vinárov, aby prišli do Bulharska pracovať na bulharských viniciach. Predovšetkým oblasť Čierneho mora je veľmi obľúbená u vinárov a turistov.

Bulharsko vyrába najmä červené vína, ale aj biele a dezertné vína. Najrozšírenejšia odroda hrozna v Bulharsku pochádza z oblasti Plovdiv a je to Pamid. Odroda červeného vína je svetločervená a má sviežu vôňu.

Tradičné sviatky a zvyky

V Bulharsku majú sviatky a zvyky už po stáročia dôležité a vysoké postavenie. Z tohto dôvodu im Bulhari pripisujú veľký význam a veľmi ich oslavujú.

Rituál Kukeri

Kedy? Prvú marcovú nedeľu

Rituál Kukeri je oslavou rozlúčky s chladnými a tmavými zimnými mesiacmi a vítaním jari prostredníctvom tanca a je porovnateľný s karnevalom. Tento rituál sa koná vždy v prvú marcovú nedeľu. Na rituáli sa muži z mesta alebo mestského obvodu prezliekajú za hrozivé zvieracie postavy. Tradičný kostým kukeri pozostáva z kožušinových masiek a farebných šiat zdobených kravskými zvoncami. Neexistujú žiadne presné pravidlá, ako má kostým vyzerať, takže muži musia byť kreatívni. Klasickým kostýmom, známym na celom svete, je divoké hrozivé zviera vyrobené najmä z chlpatej kozej kože.

Zmyslom tohto sviatku je vyhnať zlo a vytvoriť priestor pre niečo nové a krásne. Za zvuku kravských zvoncov a cesnaku, papriky a fazule sa odháňa zlo.

Pred tancom chodia Kukeri od domu k domu a želajú všetkým obyvateľom mesta alebo dediny zdravie, pohodu a dobrú úrodu. Rituál trvá od skorého rána až do hlbokej noci.

Marteniza

Kedy? celý marec

Marteniza je bielo-červený pletený prívesok, ktorý sa rozdáva prvého marca, aby sa upokojila Baba Marta. Baba Marta v preklade znamená „Babička marca“ a symbolizuje mesiac marec, ktorý je známy ako veľmi rozmanitý mesiac. Podľa legendy sa Baba Marta hnevá na svojich bratov Januára a Februára, veľkého a malého „Sečka“. Dôvodom je, že bratia sa hrabali v jej taške a vypili všetko víno. Vždy, keď si Baba Marta spomenie na skutky svojich bratov, počasie sa zhorší, je chladné, zlé a nepríjemné. Ona ich však ľúbi a znova a znova im odpúšťa, čo sa odráža na vracajúcom sa slnku a jeho teplých lúčoch.

Farby pletených príveskov symbolizujú červené líca a biele vlasy Baby Marty. Červená farba je symbolom zdravia a biela farba je symbolom vysokého veku Baby Marty.

Bulharsko je krásna krajina, ktorá má turistom čo ponúknuť. Jedlo je potešením samo o sebe a balkánsku kuchyňu si bez neho nemožno predstaviť. Víno je jedinečné vďaka čiernomorským vinohradom a podmienkam. Vyššie uvedené príklady nie sú všetko, čo Bulharsko ponúka svojim turistom a cestovateľom.

Prebudili sme vašu zvedavosť a ste pripravení spoznať zaujímavú krajinu?

► Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Bulharska. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite sem.

Published

Top 3 mestá v Českej republike

Česká republika je vnútrozemská krajina v strednej Európe. Krajina je známa svojimi hradmi a zámkami, pôsobivým umením či pivom. Je plná nedotknutej prírody a nádherných krajinných scenérií, ktoré stojí za to objavovať. Česká republika je ideálnou dovolenkovou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú krásnu prírodu, historické mestá a starobylé zámky s úžasnou architektúrou. S približne 10,7 milióna obyvateľov patrí medzi desať najväčších krajín Európy. Česká republika v súčasnosti obchoduje v českej korune.

V tomto článku vám stručne predstavíme naše osobné top 3 mestá v Českej republike, ktoré uspokoja nároky každého cestovateľa.

Dobré vedieť

 • Gregor Mendel a Sigmund Freud sú obaja Rakúšania, ale narodili sa v Českej republike.
 • Napriek láske k pivu v Česku platí nulová tolerancia alkoholu za volantom.
 • Miestna etiketa vyžaduje, aby muž vstúpil do reštaurácie skôr než jeho dámska spoločnosť. Ak vstupujú do inej budovy, musí jej dať prednosť.
 • Česi sú vášniví hubári. Na deň svätého Václava sa každoročne schádzajú tisíce Čechov, aby spoločne zašli do lesa na huby.
 • Úradný jazyk: čeština
 • Štedrá večera v Česku sa nezaobíde bez kapra.
 • Podľa štatistík sa Česká republika nachádza v prvej desiatke najbezpečnejších krajín sveta

Top 3 mestá

Praha

Praha: Určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý si tam užil rozlúčku so slobodou. Hlavné mesto Českej republiky však ponúka viac ako len mladých mužov a ženy opojených alkoholom. Nadchne výnimočnou architektúrou a nezabudnuteľnou umeleckou scénou. Praha sa vyznačuje pestrou farebnosťou a denne do „zlatého mesta“ zavíta až 100 000 návštevníkov. Toto dodnes zaužívané pomenovanie pochádza zo stredoveku a mesto zaň vďačí mnohým pozláteným strechám.

Výrazný architektonický štýl, živá kultúrna scéna, historické staré mesto, množstvo nákupných možností, početné parky, priateľskí obyvatelia a nesmieme zabudnúť ani na lacné pivo – pre mnohých ideálna kombinácia na mestský výlet.

Praha je mimoriadne nadčasové a štýlové mesto, aj preto sa tu často konajú týždne módy a dizajnérske podujatia. Okrem toho je mesto veľmi obľúbené medzi hudobníkmi na celom svete, takže by vás nemalo prekvapiť, ak pri prechádzke mestom alebo na zelených plochách popri rieke natrafíte na malý hudobný festival alebo koncert.

Uličky mesta doslova vyžarujú pohodu a vedú k jednému z najdôležitejších symbolov mesta: Karlovmu mostu. Zdobí ho množstvo barokových sôch a žiari na ňom jediný bronzový odliatok svätého Jána Nepomuckého. Legendy hovoria, že plní želania, a preto sa ho každý deň dotýkajú tisíce rúk, ktoré tak udržiavajú jeho žiarivý lesk.

Most spája Malú Stranu so Starým Mestom a vedie cez Karlovu ulicu priamo na Staromestské námestie, ktoré tvorí jadro historického centra. Staromestská radnica so stredovekým orlojom tu každú hodinu priťahuje množstvo divákov.

Určite si nenechajte ujsť ani Pražský hrad v mestskej štvrti Hradčany, ktorý spoznáte už z diaľky. Predstavuje najväčší uzavretý hradný areál na svete – len predná časť sa rozprestiera na dĺžke viac ako pol kilometra. Brilantnú siluetu hradného komplexu podopierajú tri veže mohutnej Katedrály svätého Víta.

Ďalší zaujímavý pohľad na historické mesto sa vám naskytne na Starom židovskom cintoríne. Na prvý pohľad chaotický neporiadok pre množstvo asymetricky umiestnených náhrobných kameňov, ktoré museli byť z priestorových dôvodov naukladané na seba. Za neusporiadaným vzhľadom sa však skrýva mnoho tragických príbehov. Ak na seba necháte voľne pôsobiť atmosféru tohto miesta, precítite hrôzy minulosti až do špiku kostí.

Mesto je plné zaujímavostí a pamiatok, a preto je v akomto krátkom texte nemožné opísať všetko, čo táto nádherná metropola ponúka. Jedno miesto by ste však rozhodne mali vidieť: Vltavu. Nech už si plavbu po Vltave užijete s rodinou, partnerom, priateľmi alebo sami, v každom prípade vo vás zanechá nezabudnuteľné spomienky. Či už na trajekte alebo športovo na vodnom bicykli – táto aktivita je nezabudnuteľná.

Zhrnutie: Praha je úžasné mesto! Nadchne bohatou históriou a zároveň moderným a rušným mestským životom.

Brno

Brno je po Prahe druhé najväčšie české mesto a nachádza sa na juhovýchode Českej republiky pri hraniciach s Rakúskom. V Brne sídlia všetky orgány najvyššej českej súdnej moci, napríklad Ústavný súd Českej republiky a Najvyšší správny súd.

Jednou z najznámejších a najobľúbenejších pamiatok v Brne je hrad Špilberk. Nachádza sa trochu mimo centra mesta na kopci Špilberk, ale ľahko sa k nemu dostanete pohodovou prechádzkou. Hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu mesta, potom bol prestavaný na mohutnú pevnosť a neskôr sa stal známym ako jedno z najobávanejších väzení v rakúskej monarchii. V 60. rokoch 20. storočia bol hrad zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva, a tým sa zaradil medzi najvýznamnejšie brnianske pamätihodnosti.

Okrem hradu Špilberk je dominantou a najvýznamnejším kostolom v Brne aj impozantná Katedrála svätého Petra a Pavla. Katedrálu postavili v 13. storočí na vrchu Petrov a bola jedným z prvých kostolov vybudovaných v románskom slohu. V priebehu storočí bol chrám prestavaný v barokovom štýle, naposledy ho koncom 19. storočia rekonštruoval viedenský architekt. Hlavnou atrakciou katedrály je nádherný výhľad na mesto Brno, keďže stojí na kopci.

Stará radnica je najstaršou a najznámejšou budovou v historickom centre Brna. Starú radnicu preslávila povesť o Brnianskom drakovi, ktorý desil mesto a požieral hospodárske zvieratá sedliakov. Na nádvorí Starej radnice si môžete poobzerať Brnianskeho draka, ktorý bol v skutočnosti krokodíl. Dominantou radnice je 63 metrov vysoká veža, z ktorej sa vám naskytne dokonalý výhľad na historické centrum Brna.

Zhrnutie: Brno je fascinujúce mesto, ktoré turistov a cestovateľov uchváti svojím útulným šarmom. Brno je ideálnou destináciou na oddychový víkend s bohatou kultúrou a históriou.

Karlove Vary

Karlove Vary sú jedny z najznámejších a najtradičnejších kúpeľov na svete, ktoré sa nachádzajú na južnom okraji Krušných hôr pri ústí rieky Teplá. Mesto sa pýši množstvom liečebných zariadení a dvanástimi liečivými minerálnymi prameňmi, z ktorých niektoré dosahujú teplotu viac ako 60 °C.

Karlove Vary sú od roku 2021 spolu s ďalšími 10 kúpeľnými mestami zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako najvýznamnejšie kúpeľné mestá v Európe. Za návštevu stoja nielen horúce pramene, ale aj nádherná promenáda Stará Louka, ktorá je spolu s liečivými prameňmi tým najzaujímavejším turistickým lákadlom. Nádherné secesné domy zdobia ulicu a spolu s množstvom malých kaviarní a reštaurácií vytvárajú dokonalú kulisu pre fotografie s lesnatým kopcom v pozadí.

Najznámejším z dvanástich liečivých prameňov je hlavná karlovarská kolonáda Vřídelní kolonáda, ktorá sa nachádza v kúpeľnom dome na rieke Teplá. Od 16. storočia tu vytryskujú do vzduchu až dvanásť metrov vysoké vodné pramene s teplotou 72 °C. Vřídelní kolonáda je známa najmä vďaka povestným pitným kúram, ktoré majú pomáhať pri tráviacich ťažkostiach a cukrovke. Ak chcete absolvovať pitnú kúru, mali by ste použiť jeden z karlovarských pohárov na pitie. Ale pozor, voda vyzerá chutnejšie, než v skutočnosti je.

13. liečivý prameň“ v Karlových Varoch je Becherovka, čo je tradičný a dobre známy zelenožltý bylinný likér pôvodom z Česka. V Múzeu Jána Bechera sa môžete oboznámiť s výrobou a históriou tohto obľúbeného alkoholického nápoja. Múzeum sídli v priestoroch starej továrne Becherovka a bývalej lekárne Becherovka. Zaujímavosť Tento horký bylinný likér sa pôvodne vyrábal ako liek, a nie ako konzumný alkohol.

Zhrnutie: Karlove Vary sú obľúbenou destináciou cestovateľov z celého sveta, ktorí vyhľadávajú pohodu a chcú urobiť niečo pre svoje zdravie.

Záver

Česká republika ponúka pre každého niečo. Na veku nezáleží – Česká republika zaboduje u každého svojou pôsobivou architektúrou a modernými centrami miest.

Zachvátila vás túžba spoznať zaujímavú kultúru?

► Kúpte si priamo TU vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Česka. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite TU.

Published

Silvester v Prahe – Česká republika

Rok sa chýli ku koncu a ako každý rok sa naskytá otázka:  Čo budeme robiť tento rok na Silvestra? Čo tak výlet do Prahy? Výlet do Prahy vždy stojí za to, ale počas silvestrovskej noci má mesto obzvlášť výnimočné čaro.

Či už sa pôjdete najesť do niektorej z nespočetných reštaurácií, pripiť si na Nový rok v bare, alebo len spolu s ďalšími ľuďmi obdivovať nádherný mestský ohňostroj – zhrnuli sme pre vás naše tipy, čo by ste si v stovežatej metropole rozhodne nemali nechať ujsť.

Praha ako hlavné mesto Českej republiky je zároveň najľudnatejším českým mestom. Leží na rieke Vltave v bývalých Čechách a návštevníkov očarí mnohými vežami, z ktorých niektoré sú pozlátené, ako aj historickým centrom, ktoré bolo z veľkej časti ušetrené od ničivej druhej svetovej vojny, s budovami postavenými v románskom až gotickom slohu. Známa je predovšetkým radnica a pražský orloj.

Karlov most prechádza cez rieku Vltavu a spája Staré Mesto s Malou Stranou. Pochádza zo 14. storočia a považuje sa za najstarší zachovaný most cez Vltavu. Súčasný názov Karlov most, resp. česky Karlův most, dostal v roku 1870 a bol pomenovaný podľa cisára Karola IV.

Prechádzku po moste vrelo odporúčame, pretože sa vám z neho naskytne krásny výhľad na pražské Staré Mesto. V tlačenici na moste si však dávajte pozor na cennosti. Keďže most je rozhodne jednou z najvyhľadávanejších pamätihodností v Prahe, priťahuje nielen množstvo turistov a predajcov drobných suvenírov, ale je aj rajom vreckárov. Z mosta je samozrejme tiež nádherný výhľad na ohňostroj, ale odporúčame buď sa na most vydať v dostatočnom predstihu, alebo si nájsť pekné miestečko na brehu Vltavy.

Mnohé plavebné spoločnosti ponúkajú aj vyhliadkové plavby spojené s príjemnou silvestrovskou večerou. Ak máte o takúto plavbu záujem, je vhodné včas si zarezervovať miesto.

Krásny výhľad na ohňostroj a samozrejme tiež na mesto si môžete vychutnať aj z Pražského hradu. Hradný areál je druhým najväčším na svete. Komplex pochádza z 9. storočia a po mnohé generácie ho obývali rôzni cisári z rozličných epoch. Do impozantného areálu sa dostanete po príjemnom chodníku stúpajúcom mierne do kopca. Ak si chcete ušetriť sily, môžete vystúpiť na niektorej z blízkych staníc metra alebo električky. Odporúčame však zvoliť si prechádzku, lebo už cestou si tak môžete vychutnať krásny výhľad a preskúmať okolité obchodíky.

Všetci tí, ktorí chcú Silvestra radšej stráviť tancom, môžu zavítať do niektorého z početných nočných klubov. Pred dverami klubov si môžete pozrieť ohňostroj alebo sa jednoducho pretancovať do nového roka. Aj v tomto prípade odporúčame vybrať si miesto už skôr, pretože vo väčšine klubov sa v tento deň konajú špeciálne akcie, na ktoré je potrebné mať vstupenku.

Náš tip: Včas si rozmyslite, čo chcete v Prahe na Silvestra podniknúť. Vopred sa informujte o cenách a nenechajte sa oklamať. A predovšetkým si užite skvelý začiatok nového roka!

Náš záver: Nádhernú Prahu sa oplatí navštíviť vždy, ale obzvlášť na Silvestra, pretože si tu každý nájde niečo pre seba a práve v tomto čase je mimoriadne čarovná.

Prajeme vám šťastný Nový rok a prežite krásne dni v Prahe.

► Kúpte si priamo TU vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Česka. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite TU.

Published

Dobrodružstvo na Slovensku

Šport a aktívna dovolenka

Úchvatná slovenská príroda prináša rozmanité možnosti aktívneho trávenia dovolenky. Priaznivci aktívnej dovolenky môžu počas pobytu na Slovensku podniknúť horolezecký výstup či spoznávať krajinu pri adrenalínových športoch na zemi, vo vzduchu či na vode alebo na vysokohorských túrach.

Slovensko môžete spoznávať na 14 000 km oficiálnych turistických chodníkov alebo na viac ako 10 000 km cyklotrás. Naľavo a napravo od chodníkov a cyklistických trás môžete obdivovať jedinečné rokliny, vodopády a tiesňavy, ktoré doslova pozývajú, aby k nim človek odbočil. Ak chcete na svet hľadieť z poriadnej výšky, môžete sa odvážiť na niektorý z 25 tatranských štítov, ktoré prekonávajú hranicu 2 500 metrov nad morom.

A čo je na aktívnej dovolenke na Slovensku najlepšie? Krajina nepatrí medzi známe turistické destinácie. To znamená, že sa môžete vyhnúť veľkým davom turistov a spoznávať krásy krajiny ako pravý svetobežník.

Cyklistika

Cyklistika sa na Slovensku v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Veľkú zásluhu na tom má predovšetkým intenzívne budovanie cyklotrás. Práve cyklotrasy sú ideálne na spoznávanie mnohých zaujímavých zákutí krajiny, ako sú historické budovy a nádherná príroda.

Nezabudnite však, že na Slovensku platí povinnosť nosiť mimo obce vhodnú ochrannú prilbu.

Turistika

Vďaka rozsiahlej sieti značených turistických chodníkov sa Slovensko dá spoznávať aj na vlastných nohách. Je len na vás, či si vyberiete jeden z početných horských turistických chodníkov alebo sa radšej prejdete niektorou z dolín. Na Slovensku si rozhodne vyberie každý turista – od začiatočníka až po profesionála!

Zimné športy

K najobľúbenejším športovým aktivitám na Slovensku patria zimné športy. Na Slovensku si prídu na svoje najmä lyžiari. V lyžiarskych oblastiach sa nachádza 36 moderných lyžiarskych stredísk s 350 km zjazdových a 600 km lyžiarskych tratí, kde na lyžiarov s akoukoľvek úrovňou lyžiarskych zručností čakajú úžasné lyžiarske zážitky.

Okrem lyžovania sa na Slovensku možno venovať aj niekoľkým ďalším športom, ktoré stoja za zmienku. Patrí medzi ne napríklad korčuľovanie, ktoré tu má dlhú tradíciu a je jedným z najpopulárnejších športov v krajine. Najmä pre turistov je k dispozícii množstvo krytých zimných štadiónov a verejných ľadových plôch.

Jedným z najneobvyklejších športov sú jednoznačne psie záprahy. Tento šport má na Slovensku dlhoročnú tradíciu, preto nie je prekvapujúce, že sa v krajine pravidelne koná niekoľko medzinárodných súťaží. Nemali by ste si nechať ujsť príležitosť absolvovať skúšobnú jazdu.

Vodné športy

Územie Slovenska je popretkávané riekami a jazerami. Možno ich nielen obdivovať, ale sú aj skvelým miestom na oddych alebo vyskúšanie adrenalínových športových aktivít.

Tým, ktorí majú radi trochu pokojnejší spôsob trávenia voľného času, odporúčame splavovanie Dunajca. Pri plavbe plťou možno obdivovať nádherné prírodné scenérie, ktoré poskytujú neopakovateľný zážitok z prírody.

Turisti si tiež môžu požičať motorové člny alebo vodné skútre v množstve požičovní lodí a na vlastnú päsť preskúmať slovenský vodný svet.

Nadšenci akčnejšej zábavy si prídu na svoje pri raftingu na viacerých divokých riekach. Rafting je splavovanie divokých riek plných perejí v nafukovacom gumovom člne. Je to ideálna zábava pre rodiny, ktoré majú radi dobrodružstvo. Najobľúbenejšími miestami na rafting sú rieky Dunajec a Belá, ako aj areály vodných športov v Čunove a Liptovskom Mikuláši.

Na Slovensku je sa mimoriadnej popularite teší aj kráľovská disciplína vodných športov – vodné lyžovanie. Ani tu sa krajina nemá za čo hanbiť a môže sa pochváliť obrovskou ponukou. Areál vodného lyžovania sa nachádza pri Košiciach na Jazere (od mája do októbra) a takisto na Sĺňave pri Piešťanoch (od júla do augusta). Tieto strediská ponúkajú širokú škálu aktivít pre každú úroveň zručností – či už ide o začiatočníka alebo profesionála, každý si tu nájde to pravé pre seba!

Slovensko ponúka rozmanité možnosti aktívneho trávenia voľného času. Či už sám, s priateľmi alebo s rodinou, každý si tu nájde niečo pre seba. Úžasné zážitky ponúka jednak fascinujúca príroda a aktivity s ňou spojené, ale aj pozoruhodná architektúra. Je tu toho veľa na objavovanie.

Zachvátila vás túžba vycestovať a ste pripravení zažiť nové dobrodružstvá?

Kúpte si priamo tu vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu na Slovensko. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov, kliknite tu.

Published

Elektronická diaľničná známka

Každý, kto často cestuje autom na dovolenku, určite pozná pojmy mýto a diaľničná známka. Pre všetkých, ktorým mýto a diaľničná známka stále nič nehovoria, je to vysvetlené nižšie. Okrem toho vám povieme, na čo by ste si mali dať pozor, keď si od nás kúpite elektronickú diaľničnú známku.

Čo je elektronická diaľničná známka?

Elektronická diaľničná známka označuje doklad, ktorý vám umožňuje legálne jazdiť po diaľniciach a rýchlostných cestách v danej krajine počas určitého obdobia. Klasická nálepka, ktorú pozná väčšina ľudí a elektronická diaľničná známka sa nelíšia z hľadiska platnosti ani funkčnosti. Jediný rozdiel je v tom, že nálepku si musíte kúpiť na čerpacích staniciach alebo servisoch a nalepiť ju na čelné sklo. Pri elektronickej diaľničnej známke zaplatíte poplatky on-line a stačí si len vybrať poznávaciu značku, krajinu a dobu platnosti diaľničnej známky.

Prečo potrebujem diaľničnú známku?

Diaľničnú známku si musíte zakúpiť pred jazdou po diaľniciach a rýchlostných cestách, ktoré vyžadujú diaľničnú známku. Tento poplatok pomáha príslušným krajinám udržiavať a obnovovať diaľnice a rýchlostné cesty. Upozorňujeme na to, že diaľničné známky si nemôžete kúpiť na všetkých hraničných priechodoch a diaľniciach. Preto sa odporúča zaregistrovať diaľničnú známku priamo v spoločnosti vintrica ešte pred začatím cesty.

Aký je rozdiel oproti mýtu?

Mýto označuje platbu mýtneho. Toto mýto sa vypočíta podľa prejdenej vzdialenosti. Mýto sa vyberá najmä za používanie tunelov alebo mostov a ak ich chcete prejsť, musíte ho vždy zaplatiť na mieste.

Čo je župná diaľničná známka v Maďarsku?

Elektronické diaľničné známky sú v zásade platné na celom území Maďarska. Ak ste si však istí, že spoplatnené cesty využívate len v určitej maďarskej župe (porovnateľnej so spolkovou krajinou), môžete si kúpiť aj ročné diaľničné známky, ktoré platia len v určitej župe. Výhodou je, že tieto diaľničné známky sú lacnejšie. Nevýhodou je, že so župnými ročnými diaľničnými známkami nesmiete nikdy použiť spoplatnené trasy mimo vybranej župy.

Aké sú výhody elektronickej diaľničnej známky?

Výhody elektronickej diaľničnej známky sú veľmi jednoduché. Elektronickú diaľničnú známku si môžete zaregistrovať na internete na stránke vintrica za niekoľko minút odkiaľkoľvek, ušetríte si tak starosti s jej lepením na čelné sklo, čo je prospešné aj pre naše životné prostredie. A nemusíte čakať na hraničných priechodoch, pretože diaľničnú známku kontroluje kamera na diaľnici a porovnáva vašu poznávaciu značku s poznávacou značkou uloženou v databáze. Elektronickú diaľničnú známku používa čoraz viac krajín, napríklad Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko a Slovensko. Napríklad Slovensko v súčasnosti akceptuje len digitálnu diaľničnú známku, pretože sa v priebehu rokov osvedčila vďaka svojim výhodám.

Published

Dopravná nehoda v zahraničí

Vieme, že k dopravným nehodám dochádza každý deň, ale čo keď sa nehoda stane aj vám? Najmä na trasách, ktoré ste takmer nejazdili alebo ste nejazdili vôbec, je toho veľa, čomu musíte súčasne venovať pozornosť. To je typické najmä počas dovolenky. Vysvetlíme vám, ako sa správne správať po nehode.

Aké prvé kroky môžem urobiť sám po dopravnej nehode?

Ako je to vlastne všade, v prípade nehody sa treba v prvom rade zachovať takto: zastavte, pri vystupovaní z vozidla si oblečte výstražnú vestu a zabezpečte miesto nehody tak, aby ste boli jasne rozpoznateľní pre ostatných účastníkov cestnej premávky, ktorí neboli priamymi svedkami nehody.

Aké sú čísla tiesňového volania v Európe?

Ak sa stalo niečo vážne, treba poskytnúť prvú pomoc a v prípade potreby privolať pomoc. Ak je niekto zranený alebo došlo k veľkej škode na majetku, je tiež dôležité informovať políciu.

Ak ste v šoku a nepoznáte číslo miestnej záchrannej služby, môžete zavolať na jednotné tiesňové číslo 112 v celej EÚ a budete prepojení na príslušné riadiace stredisko.

Tiesňové volanie v Maďarsku

 • Polícia: 107
 • Hasiči: 105
 • Rýchla lekárska pomoc: 112

Tiesňové volanie na Slovensku

 • Polícia: 158
 • Hasiči: 150
 • Rýchla lekárska pomoc: 112

Tiesňové volanie v Bulharsku

 • Polícia: 166
 • Hasiči: 160
 • Rýchla lekárska pomoc: 150

Tiesňové volanie v Českej republike

 • Polícia: 158
 • Hasiči: 150
 • Rýchla lekárska pomoc: 155

Tiesňové volanie v Slovinsku

 • Polícia: 113
 • Hasiči: 112
 • Rýchla lekárska pomoc: 112

Európsky záznam o dopravnej nehode

Aby záchranné služby mohli nehodu riadne vyšetriť, odporúča sa tiež vypracovať správu o nehode. V zahraničí je najlepšie mať európsky záznam o dopravnej nehode, pretože ten platí všade.

Mali by sa zaznamenať tieto údaje

 • Mená účastníkov nehody
 • Adresy účastníkov nehody
 • ŠPZ
 • Údaje o poistení

Ak sú prítomní svedkovia, je dobré si zapísať aj ich adresné údaje, aby mohli neskôr urobiť vyhlásenie. Vo všeobecnosti by ste mali mať pri sebe zelenú poistnú kartu, aby ste v prípade takýchto problémov mohli rýchlo konať. Na zabezpečenie ďalších dôkazov by sa mal vyhotoviť náčrt nehody a odfotografovať dôležité poškodenia.

Ak cestujete s prenajatým vozidlom, najprv o tom informujte požičovňu. Potom si so spoločnosťou vymeňte informácie o ďalšom postupe. Ak sa tak nestane, môžu vzniknúť dodatočné náklady, ktoré nebudú bez predchádzajúcej dohody uhradené. Vo väčšine autopožičovní je v nájomnej zmluve uvedené, že v prípade nehody musíte vždy okamžite informovať políciu.

Ak je vaše vlastné vozidlo príliš poškodené na to, aby ste mohli pokračovať v ceste, môžete v prípade potreby požiadať o prenájom vozidla. Treba však poznamenať, že na prenájom je potrebná kreditná karta. Vyžaduje to väčšina požičovní a treba to zvážiť vopred. Preto by bolo vhodné mať pri sebe na najbližšej dovolenke kreditnú kartu. V závislosti od toho, kde ste poistení, musíte nehodu zvyčajne nahlásiť poisťovni do týždňa. Uistite sa tiež, že ste neurobili ani nepodpísali žiadne nepravdivé vyhlásenie. Je tiež dôležité nepodpisovať žiadne dokumenty, ktorým úplne nerozumiete. V opačnom prípade sa vystavujete riziku, že sa nevyhnete neželanému právnemu sporu.

Vo všeobecnosti platí, že obete nehôd s bydliskom v iných členských štátoch EÚ môžu svoje nároky vybaviť aj prostredníctvom zástupcu pre nároky v krajine svojho bydliska.

Dôležité rady v prípade dopravnej nehody

 • Noste výstražnú vestu
 • Poskytnite pomoc a zavolajte ďalšiu pomoc
 • Majte pri sebe kartu poistenia a informujte poisťovňu
 • Napíšte správu o nehode a urobte náčrt
 • Zaznamenajte si údaje o svedkoch (ak sú k dispozícii)
 • Upozornite požičovňu áut, ak cestujete s prenajatým vozidlom
 • Noste pri sebe kreditnú kartu
 • Neuvádzajte nepravdivé údaje
 • Nepodpisujte žiadne dokumenty, ktorým nerozumiete

Ako môžem zabrániť nehode v zahraničí?

 • Nepožívajte alkohol a nepoužívajte telefón za volantom
 • Nenechajte sa rozptyľovať spolucestujúcimi
 • Nejazdite pri únave alebo strese
 • Dodržiavajte povolenú rýchlosť
 • Pred jazdou skontrolujte bezpečnosť vozidla (tlak v pneumatikách, motorový olej, chladiaci systém, svetlá, batéria)

Špecifiká pri dopravnej nehode v Maďarsku

V roku 2014 bolo registrovaných 4,5 milióna motorových vozidiel, z toho približne 3,1 milióna osobných vozidiel. V roku 2014 sa v Maďarsku stalo približne 15 850 nehôd so zranením osôb. Žiaľ, pri týchto nehodách zahynulo 626 ľudí. Okrem toho bolo zranených 5 330 osôb. Tento neuveriteľne vysoký počet nehôd by mal byť ďalším dôvodom, aby ste sa v cestnej premávke pohybovali pozornejšie a dávali pozor na ostatných.

Nároky na náhradu škody v prípade objektívnej zodpovednosti sa premlčujú päť rokov po škodovej udalosti. V prípade objektívnej zodpovednosti je táto lehota dokonca trojročná. V Maďarsku sa spravidla neuhrádzajú mimosúdne a procesné trovy právneho zastúpenia, čo je potrebné zohľadniť pri rokovaniach. Po konzultácii s poisťovňou je tiež dôležité získať znalecký posudok. Okrem toho neexistuje žiadna paušálna náhrada za stratu používania.

Náklady na prenájom vozidla pri nehode sa preplácajú len vtedy, ak ide o profesionálne použitie alebo inú dôležitú potrebu.

V prípade ľahkých zranení sa často dosiahne mimosúdne vyrovnanie. Máte nárok na odškodnenie za bolesť a utrpenie až do výšky 500 eur. Príbuzní, ktorí tiež cestovali vo vašom aute, môžu tiež žiadať o náhradu za bolesť a utrpenie. Vzniknuté náklady na opravu sa môžu uhradiť po predložení potvrdenej faktúry. Náklady na ošetrenie a starostlivosť sa zvyčajne preplácajú aj vtedy, ak ich už neuhradila zdravotná poisťovňa. Upozorňujeme, že odškodnenie za bolesť a utrpenie je v Maďarsku pomerne nízke.

Špecifiká pri dopravnej nehode na Slovensku

V roku 2014 bolo na Slovensku registrovaných 2,7 milióna motorových vozidiel, z toho približne 1,9 milióna osobných automobilov. Celkovo sa stalo približne 13 300 dopravných nehôd, pri ktorých sa smrteľne zranilo 554 osôb. Okrem toho bolo vážne zranených 6 600 ľudí. V pomere k počtu registrovaných motorových vozidiel je to vysoké číslo.

Nároky na náhradu škody sa spravidla premlčujú po dvoch rokoch od vzniku udalosti, ktorá škodu spôsobila. Na Slovensku však existujú výnimky pri poskytovaní informácií polícii. Ak sa škoda odhaduje na viac ako 4 000 eur, je možné bezplatne privolať políciu. V opačnom prípade môžu vzniknúť náklady na policajný zásah vo výške 170 eur v prípade menších škôd na majetku. Napriek tomu je jednoduchšie riešiť škodu prostredníctvom polície. V prípade znaleckého posudku sa v rámci vyrovnania nevracia daň z pridanej hodnoty. Okrem toho sú zníženie hodnoty, náklady na prenájom vozidla alebo strata používania veľmi obmedzené.

Aj tu je odškodnenie za bolesť a utrpenie nižšie ako v iných krajinách EÚ. Konkrétne posúdenie odškodnenia za bolesť a utrpenie sa vykonáva na základe rôznych faktorov, aby bolo možné odhadnúť, aký je stupeň vašej ujmy. Minimálna poistná suma pre škody na majetku je 1 milión eur na jednu škodovú udalosť a pre škody na zdraví je to 5 miliónov eur.

Špecifiká pri dopravnej nehode v Bulharsku

V Bulharsku je nadmerná koncentrácia dopravných nehôd. V roku 2014 tu prišlo o život 655 ľudí. Dôvodom je stav ciest a áut, ktoré sú často v zlom stave. V prípade nehody sú všetci zahraniční účastníci cestnej premávky povinní zostať na mieste nehody až do príchodu dopravnej polície na miesto nehody. Vo všeobecnosti je vždy potrebné informovať políciu. Potom by ste si mali nechať vystaviť potvrdenie o nehode, aby ste mohli neskôr predložiť všetky dôležité dokumenty. Okrem toho sa vždy vypracuje policajná správa.

Ak sa nehoda stala mimo zastavanej oblasti, je nevyhnutné, aby ste pri vystupovaní z vozidla nosili výstražnú vestu. Ak vás prichytia pri priestupku, hrozí vám pokuta približne 25 eur.

Špecifiká pri dopravnej nehode v Českej republike

Aj v Českej republike dochádza každoročne k mnohým dopravným nehodám. Bohužiaľ, v roku 2014 prišlo na českých cestách o život 631 ľudí. 2723 osôb bolo vážne zranených. K dopravným nehodám dochádza najmä počas prázdnin a predĺžených víkendov. Ak chcete v tomto období cestovať do Českej republiky, buďte veľmi pozorní.

Ak ste však sami účastníkom nehody, mali by ste okamžite zavolať pomoc, ak je niekto zranený. Ak je škoda na vašom vozidle približne 4 000 eur, informujte políciu a vymeňte si údaje o poistení s druhým účastníkom nehody. Ak druhá strana nechce poskytnúť svoje údaje, môžete do riešenia problému zapojiť aj tretiu stranu. V prípade potreby by ste mali následne informovať svojho právnika. Na mieste nehody by ste si mali urobiť aj fotografie, aby ste neskôr mohli lepšie vyriešiť spory a uplatniť si nárok na náhradu nákladov na opravu.

Náklady na prenájom vozidla sa preplácajú len vtedy, ak bol prenájom nevyhnutný. Podľa českého práva to môže platiť napríklad vtedy, ak ste boli od vozidla pracovne závislí.

Špecifiká pri dopravnej nehode v Slovinsku

V roku 2014 bolo na slovinských cestách zaregistrovaných viac ako 1,4 milióna motorových vozidiel, z toho približne 1,07 milióna osobných automobilov. Pri viac ako 18 000 dopravných nehodách v roku 2014 došlo k 8 220 zraneniam a, žiaľ, aj k 108 úmrtiam.

Nároky na náhradu škody sa spravidla premlčujú po štyroch rokoch od vzniku udalosti, ktorá škodu spôsobila. Tak, ako aj na Slovensku, aj tu je odškodnenie za bolesť a utrpenie nižšie ako v iných krajinách EÚ. Konkrétne posúdenie odškodnenia za bolesť a utrpenie sa vykonáva na základe rôznych faktorov, aby bolo možné odhadnúť, aký je stupeň vašej ujmy. Minimálna poistná suma pre škody na majetku je 1 milión eur na jednu škodovú udalosť a pre škody na zdraví je to 5 miliónov eur.

Published

3 top mestá Slovenska

Morské pláže, pohoria, kvapľové jaskyne a vinice – to znie ako dovolenka. Slovinsko je jediná krajina v Európe, ktorá spája toto všetko. Je toho veľa, čo v Slovinsku možno objaviť a zažiť, či už cyklistiku vo viniciach, lyžovanie v Alpách, pešiu turistiku, oddych pri mori, zábavu v bare po lyžovačke a mnoho ďalšieho. Slovinsko je ideálna dovolenková destinácia v každom ročnom období a pre každú preferenciu. Okrem podmanivej krajiny však netreba zabúdať ani na architektúru, ktorú možno obdivovať najmä v hlavnom meste. Slovinsko je s približne 2,1 milióna obyvateľov štvrtou najmenšou krajinou v Európskej únii.

V tomto článku vám stručne predstavíme naše osobné TOP 3 mestá v Slovinsku, ktoré uspokoja nároky každého cestovateľa.

Dobré vedieť

 • V zastavaných oblastiach je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h, na cestách pre motorové vozidlá 90 km/h, na rýchlostných cestách 100 km/h a na diaľniciach 130 km/h.
 • V Slovinsku musia mať všetky vozidlá aj počas dňa zapnuté svetlá
 • Slovinci sa vítajú pozdravom „Živijo“.
 • V Slovinsku sa ľudia tradične zdravia podaním ruky a tromi bozkami
 • Slovinsko patrí medzi krajiny s najväčšou biodiverzitou, je bohaté na živočíšne a rastlinné druhy.
 • Kraňská klobása je slovinské národné jedlo, ktoré by ste určite mali ochutnať

Top 3 mestá

Ľubľana

Hlavné mesto Slovinska Ľubľana je tiež známe ako mesto drakov. Drak však pre mesto nepredstavuje príšeru, ale ochrancu, ktorý symbolizuje silu, odvahu a múdrosť. V zime sa tu koná takzvaný Dračí karneval s pôsobivými kostýmami, hudbou a sprievodom, ktorý je pre všetkých doslova sviatkom.

Drak je vyobrazený nielen na erbe, ale je po ňom pomenovaný aj slávny Dračí most v centre mesta. Autorom Dračieho mosta nie je nikto iný ako najvýznamnejší slovinský architekt Jože Plečnik. Most dal postaviť v roku 1902. Secesný most je prvou železobetónovou stavbou v Ľubľane a je považovaný za majstrovské technické dielo na svoju dobu. Okrem Dračieho mosta vytvoril Jože Plečnik aj ďalšiu dominantu mesta, takzvané Tromostovje, teda Trojitý most pozostávajúci z troch samostatných mostov vedľa seba, cez ktoré sa dá prejsť pešo. Miesto je historickou križovatkou medzi hlavným ľubľanským námestím Prešeren a malebným historickým centrom. Každý z troch mostov sa vyznačuje špecifickými architektonickými prvkami, ako sú zdobené pouličné lampy a rôzne balustrády.

Mesto však toho ponúka oveľa viac vrátane nádherných zelených plôch, ako je napríklad aj rozľahlý park Tivoli. V tomto univerzitnom meste sa nachádza aj množstvo múzeí, ako je napríklad Slovinské národné múzeum s historickými expozíciami a Múzeum moderného umenia.

Na brehu rieky Ľubľanice, ktorá oddeľuje historické jadro od modernejšieho obchodného centra, nájdete malé kaviarne s vonkajšími terasami, kde si možno vychutnať výhľad na rieku a chvíľku oddychu.

Pri prechádzke mestom môžete obdivovať slovinský klenot v podobe budov v štýle tzv. secesie zo začiatku 20. storočia. Väčšina budov sa nachádza v blízkosti Trojitého mosta a námestia Prešeren. Spomedzi všetkých obzvlášť zaujme napríklad úzky maľovaný Hauptmannov dom (Hauptmannova hiša) a noblesný Urbancov palác (Urbančeva hiša), ktorý bol prvým obchodným domom v meste. Na ulici Miklošičeva cesta môžete objaviť ďalšie skvosty, napríklad Grand Hotel Union a elegantnú budovu družstevnej banky. Práve budova banky je výnimočným príkladom neskorej secesie a dielom Ivana a Heleny Vurnikovcov.

Zhrnutie: Ľubľana je fascinujúce mesto, ktoré má čo ponúknuť najmä z architektonického hľadiska. Mesto je výnimočné širokou ponukou zelených plôch, umením, kultúrou a šarmom.

Maribor

Maribor sa nachádza uprostred kopcovitej vinárskej oblasti na rieke Dráva. Dráva je 750 km dlhý prítok Dunaja pretínajúci malebnú prírodnú krajinu. Rieka je úzko spätá s rozvojom a životom v Maribore. Na rieke i na jej brehoch sa možno venovať mnohým aktivitám: pozdĺž brehov vedie množstvo cyklistických a turistických trás. Na Dráve si môžete zajazdiť na vodných lyžiach, zasurfovať si či vydať sa na plavbu na plti alebo člne. Stará legenda hovorí, že korene starého viniča siahajú hlboko do rieky Drávy a tá im už po stáročia dodáva vlahu.

Obzvlášť krásne sú priečelia domov v historickom centre Mariboru a opevnené veže priamo na rieke, ktoré určite stojí za to vidieť. Mimoriadne pôsobivá je aj židovská štvrť na brehu Drávy so synagógou a židovskou vežou a bazilika Matky milosrdenstva v strede mesta.

Pre hľadačov pokladov a lovcov výhodných nákupov sa každú nedeľu koná blší trh na bývalom parkovisku továrne TAM. Na tomto mieste sa stretávajú zberatelia a milovníci starožitností, zároveň sa tu však dá len tak poprechádzať a popozerať či ohmatať si ponúkaný tovar.

Mesto sa pýši najstarším viničom na svete, ktorý má viac ako 400 rokov, a zvykne sa mu hovoriť aj „ctihodná stará dáma“. Skutočným zážitkom je výlet do vinohradov, ktorý je najlepšie absolvovať na bicykli. Okrem nádherných výhľadov je tu veľa príležitostí na zastávky, kde vás môžu miestni obyvatelia pohostiť tým najlepším zo svojich pivníc. Spomínané tri vínne cesty sa začínajú pri „ctihodnej starej dáme“. Na jeseň vinice znovu ožívajú a tešia sa na nový ročník. Vďaka rozsiahlej sieti cyklistických a turistických trás môžete zažiť čaro zberu hrozna a je to aj príjemný spoločenský zážitok.

Najväčší slovinský lyžiarsky areál sa nachádza v Maribore, kde sa sústreďujú nadšení milovníci snehu. Ak využijete bohatú ponuku celodenných aktivít, môžete si následne oddýchnuť vo wellnesse alebo sa zúčastniť na niektorom z podujatí či na rôznych akciách. Alebo predsa len radšej vyrazíte na lyžiarsky svah a potom si užijete après-ski?

Zhrnutie: Maribor ponúka dokonalé možnosti pre každý typ dovolenky v ktoromkoľvek ročnom období – prírodu, oddych, akciu aj zábavu. Či už sa do Slovinska vyberiete sami alebo s blízkymi – tu určite nájdete to pravé pre každého z vás.

Piran

Piran je dovolenkové letovisko na slovinskom pobreží Jadranského mora. Je známe svojou benátskou architektúrou a dlhou promenádou. Pekným príkladom benátskej gotiky je Benátsky dom v centre mesta vedľa námestia Tartini. Budova pochádza z prvej polovice 15. storočia.

Po prehliadke tejto pôsobivej budovy by ste si nemali nechať ujsť príležitosť navštíviť niektorú z krásnych kaviarní na námestí Tartini a vychutnať si výhľad. Na mieste, kde je dnes námestie, sa kedysi nachádzal rybársky prístav. Ten v roku 1894 zasypali pieskom a teraz sa tu nachádza centrum mesta. V súčasnosti je námestie vyložené lesklým mramorom, ktorý večer odráža svetlo budov a pouličných lámp.

Piran preslávili olivy a soľ. Neďaleko sa ťažila soľ fleur de sel, ktorá mala v tom čase vysokú hodnotu. Miestni obyvatelia sú ešte aj dnes veľmi hrdí na svoju soľ a slané výrobky. Určite ochutnajte miestne jedlá a spravte si tiež výlet do solivarov, kde sa dozviete o histórii ťažby soli. Potom by ste rozhodne mali vyskúšať jedlá z lokálnych rýb a zaraďte aj ochutnávku miestnej čokolády.

V Pirane je veľa krásnych miest na plávanie a opaľovanie. Zároveň majú hotely aj jedny z najlepších wellness centier v krajine. Charakteristickou súčasťou procedúr je soľ a bahno, ktoré majú terapeutický účinok.

Hlavnou atrakciou mesta je Kostol svätého Juraja, na ktorého vežu sa dá vyjsť a už len pre úchvatnú panorámu to bezpochyby stojí za to.

Zhrnutie: Piran je skvelé miesto na letnú dovolenku. Ponúka oddych aj možnosť veľa objavovať.

Záver

Slovinsko ponúka pre každý typ dovolenkára niečo. Vzrušujúca dovolenková destinácia v ktoromkoľvek ročnom období, ktorú by ste určite mali navštíviť.

Prebudili sme vašu zvedavosť a chcete spoznať pozoruhodnú slovinskú kultúru?

► Kúpte si priamo TU vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu do Slovinska. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite TU.

Published

3 top mestá Slovenska

Keď sa povie Slovensko, možno sa vám v mysli hneď nevybaví, čo všetko táto krásna krajina môže ponúknuť. Od roku 2009 je tento štát ležiaci v srdci Európy členom Európskej únie. Slovensko očarí turistov z celého sveta mestami s pôvabnými historickými centrami, moderným nočným životom a očarujúcou prírodou.

Milovníci historickej architektúry si vychutnajú stredoveké centrá miest, nádherné barokové stavby či paneláky pochádzajúce z éry socializmu. Tie sa v tomto mladom štáte prelínajú s množstvom nákupných centier, barov, ale aj galérií a múzeí.

Ani mimo miest sa Slovensko v oblasti cestovného ruchu nemá za čo hanbiť. Napokon, až dve tretiny jeho územia tvoria pohoria, tiesňavy a očarujúce kotliny.

V tomto článku vám predstavíme naše osobné Top 3 slovenské mestá a zároveň vám prezradíme, prečo by ste si ich návštevu nemali nechať ujsť.

Dobré vedieť

 • Ak ste občanom členského štátu EÚ alebo členského štátu Schengenskej dohody, je váš vstup do krajiny spravidla bezproblémový. Ojedinele sa však vykonávajú kontroly. Každý cestujúci je preto povinný mať pri sebe platný cestovný doklad
 • Občania členských štátov EÚ, ktorí sa na Slovensku zdržiavajú dlhšie ako 10 dní, sa musia prihlásiť na príslušnom miestnom policajnom orgáne. V prípade prenocovania v hoteloch prihlásenie automaticky vykoná hotel
 • Úradný jazyk: slovenčina
 • Najmä pri väčších turistických atrakciách by ste si mali dávať osobitný pozor na cennosti a tašky, keďže sa tam zvykne pohybovať veľa vreckových zlodejov
 • Príslušníci slovenskej polície môžu ukladať pokuty za dopravné priestupky v rozpätí od 30 do 650 eur. V prípade pochybností si vždy nechajte vystaviť potvrdenku a poznačte si meno príslušníka polície, v žiadnom prípade nepristupujte na akékoľvek láskavosti
 • aci, študenti, dôchodcovia a osoby so zdravotným postihnutím z členských štátov EÚ majú nárok na bezplatnú dopravu štátnou železničnou spoločnosťou ZSSK

Top 3 mestá

Bratislava

Bratislava je hlavným mestom Slovenska a nie náhodou býva častokrát označovaná ako kráska na Dunaji. Mesto leží na úpätí Malých Karpát na juhozápade Slovenska a pretína ho rieka Dunaj. Vďaka vynikajúcej polohe na Dunaji bola Bratislava od 9. storočia považovaná za najvýznamnejšie obchodné centrum v regióne. O jeho historickom význame dodnes svedčí mnoho historických budov.

Jednoznačne odporúčame najmä Bratislavský hrad, ktorý zdobí erb mesta, a tiež jeho hradby, ktoré sa týčia vysoko nad mestom. Výstava na hrade vám nielen priblíži históriu hradu, ale naskytne sa vám odtiaľ aj úchvatný výhľad na historickú časť mesta.

Ak chcete spoznať život v Bratislave, určite by ste nemali vynechať Staré Mesto. Nenechajte sa však oklamať názvom. Pretože toto je ideálne miesto na spoznávanie Slovenska z jeho modernej stránky. Hoci historické jadro svedčí o bohatej histórii mesta, nájdete tu množstvo štýlových reštaurácií a nákupných uličiek, ktoré potvrdzujú status jedného z najmladších hlavných miest na svete, pokiaľ ide o priemerný vek.

Bratislava tak v sebe dokonale spája historický pôvab s atmosférou modernej metropoly. Každý si tu teda nájde niečo pre seba!

Košice

Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku a už po stáročia sa tu stretávajú rôzne národy a kultúry. Najmä vďaka výhodnej polohe na rieke Hornád v regióne prekvital obchod, remeslá, kultúra a vzdelanosť. Nečudo, že Košice dlho patrili k najvýznamnejším mestám na Slovensku a túto povesť si udržiavajú dodnes.

Ak si chcete naplno vychutnať krásu Košíc, stačí zájsť do historického centra mesta a na jeho hlavné námestie. Námestie je srdcom Košíc a je lemované mnohými historickými budovami, ktoré perfektne ladia s rušnou a modernou pešou zónou.

  Najpôsobivejšou budovou v meste je určite Dóm svätej Alžbety. Monumentálna gotická stavba zo 14. storočia je najväčšou svojho druhu na Slovensku a spolu s neďalekým Kostolom svätého Michala a Urbanovou vežou bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Košice však nezaujmú len svojou historickou kulisou, ale ponúkajú aj rušný a moderný mestský život s množstvom nákupných možností, štýlových reštaurácií a galérií. Obzvlášť park medzi divadlom a dómom s nádhernou spievajúcou fontánou v lete pozýva na posedenie a ponúka nezabudnuteľný zážitok.

V Košiciach si teda každý návštevník príde na svoje!

Banská Štiavnica

Pre všetkých, ktorí uprednostňujú pokojnejšie prostredie, je ideálnym miestom na návštevu bývalé banské mesto Banská Štiavnica. Vďaka polohe v centrálnej časti Štiavnických vrchov a bohatým náleziskám striebornej rudy sa mestu po stáročia hovorilo strieborné mesto.

O niekdajšej sláve a prosperite mesta dodnes svedčí jeho historické jadro s 360 pamiatkovo chránenými objektmi, ktoré harmonicky zapadá do okolitého horského prostredia.

Ak sa vyberiete do Banskej Štiavnice, ako prvé vás upútajú dva zámky. Starý zámok je dominanta centra mesta a nachádza sa na terase západne od Trojičného námestia. Na zámku sídli Slovenské banské múzeum s množstvom exponátov. Na protiľahlom kopci sa týči Nový zámok, v ktorom sa nachádza rozsiahla expozícia banského múzea dokumentujúca boje proti Turkom na území Slovenska v 15. storočí. Po návšteve výstavy si odtiaľto možno vychutnať krásny výhľad na mesto.

Centrum mesta tvorí oblasť medzi Trojičným a Radničným námestím, kde sa nachádzajú architektonické pamiatky. Patrí medzi ne Kostol svätej Kataríny, ako aj historická budova radnice so štíhlou hodinovou vežou. Nájdete tu okrem iného aj pôsobivý morový stĺp so súsoším sv. Trojice a Hellenbachov dom, ktorý bol v minulosti sídlom banského súdu. V súčasnosti je v budove inštalovaná výstava o dejinách baníctva.

Ak vás zaujíma história baníctva v regióne a ste nadšencom úchvatných prírodných scenérií, určite by ste návštevu Banskej Štiavnice nemali vynechať. Okrem početných výstav odporúčame najmä návštevu v súčasnosti už nevyužívanej banskej štôlne a zažiť históriu mesta na vlastnej koži.

Záver

Slovensko ponúka pre každý typ dovolenkára niečo! Náklady na návštevu krajiny sú lákavo nízke, ale treba si ich užívať s opatrnosťou. Tento štát v srdci Európy ponúka osviežujúcu kombináciu dovolenky v meste s dovolenkou v prírode.

Zachvátila vás túžba vycestovať a ste pripravení spoznať novú kultúru?

► Kúpte si priamo TU vhodnú elektronickú diaľničnú známku a vydajte sa na cestu na Slovensko. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa predpisov o elektronickej diaľničnej známke, kliknite TU.

This site is registered on wpml.org as a development site.