Węgry Top 3 wśród miast

Wielu z nas kojarzy Węgry ze szkolną wycieczką z zamierzchłych czasów albo ze znaną na całym świecie zupą gulaszową. Jednak to kraj, który ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o kulturę i miejsca warte zobaczenia. To państwo niemające dostępu do morza od maja 2004 roku należy do Unii Europejskiej, jednak do dziś posługuje się swoją lokalną walutą – forintem. Ku uciesze licznych odwiedzających kraj przygotowuje się jednak na przyjęcie wspólnej waluty euro. Mieszanka zachwycających budowli wzniesionych w Budapeszcie, jezioroBalaton i płaskie krajobrazy rozciągające się na terenach Panonii sprawiają, że Węgry to obiecująca destynacja turystyczna w Europie. Ten fascynujący kraj zamieszkuje 9,8 miliona mieszkańców. To tutaj – niezależnie od wieku i osobowości – każdy zaplanuje urlop prosto z marzeń.

W tym artykule pokrótce przedstawimy nasze osobiste TOP 3 wśród węgierskich miast, które trafią w gusta wszystkich podróżujących.

Dobrze wiedzieć:

  • Magiczna kostka Ernő Rubika, długopis i holografia to wynalazki przypisywane Węgrom
  • Język urzędowy: węgierski
  • Węgry to jeden z najstarszych europejskich krajów. Założono go w 895 roku – jeszcze zanim Francja i Niemcy zyskały niezależność
  • W Budapeszcie należy powstrzymać się od stukania się kuflami z piwem – uchodzi to za wyjątkowo nietaktowne zachowanie
  • Kuchnia węgierska jest naznaczona włoskimi, tureckimi, austriackimi i niemieckimi naleciałościami
  • Największa wspólnota religijna to Kościół rzymskokatolicki

Top 3 wśród miast

Budapeszt

Budapeszt, stolica kraju, to pełne życia, wyjątkowo młode miasto, które ciągle się zmienia. W opozycji do tego opisu stoi charakter miasta: imperialny, z kapką uroku właściwego blokowi wschodniemu. Fasady niektórych budynków co prawda się rozlatują, ale właśnie to decyduje o uroku Budapesztu i redefiniuje stylistykę shabby chic.

Budapeszt w uproszczeniu dzieli się na dwie części: Buda i Peszt. Peszt to pagórkowata część na zachód od Dunaju. To tam znajdują się między innymi Wzgórze ZamkoweBasztą Rybacką oraz Góra Gellerta. Peszt jest położony na wschód od Dunaju i jest płaską częścią miasta. Tutaj można odkryć stare miasto, imponujący budynek parlamentu oraz młodsze części miasta.

Największą atrakcją metropolii jest Dzielnica Zamkowa na Wzgórzu Zamkowym w dzielnicy Buda. Poza zachwycającą imperialistyczną architekturą można tam podziwiać również niezwykły widok na drugą stronę Budapesztu. Nie masz ochoty na wysiłek? Jeśli wspinaczka na wzgórze nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z historycznej kolejki linowej.

Bazylika św. Stefana również jest warta zobaczenia. Z jej kopuły widać pełną panoramę na całe miasto. Niedaleko stąd mieści się najbardziej znana promenada i deptak Váci utca, zachęcający do spaceru. Na końcu ulicy smakosze znajdą najważniejsze dla nich miejsce w całym mieście: ogromną Halę Targową. Tam można nabyć świeże owoce, warzywa, mięso, kiełbasy oraz najróżniejsze pamiątki. W hali mieszczą się też niewielkie restauracje stworzone z myślą o tych, którzy chcą jak najszybciej poznać najwspanialsze potrawy lokalnej kuchni.

Za dnia miasto zachwyca architekturą i historycznym charakterem, natomiast wieczorem życiem tętni przede wszystkim dzielnica żydowska pełna wspaniałych barów, knajpek, modnych lokali oraz barów w ruinach, jak i młodej sceny designerskiej – a to nie wszystko.

Ci, którzy nawet wieczorem nie chcą zrezygnować ze zwiedzania, powinni udać się na rejs po Dunaju. Taką ofertę zapewnia wielu przewoźników. Podczas rejsu można przy lampce wina albo kieliszku orzeźwiającego koktajlu cieszyć się widokiem budynku parlamentu i nie tylko. Tę aktywność polecamy przede wszystkim parom i rodzinom.

Podsumowanie: miasto przyciąga architekturą, a rozkochuje w sobie młodzieńczym, stylowym charakterem.

Pecz

W 2010 roku Pecz zyskał miano Europejskiej Stolicy Kultury i od tego czasu nie stracił swojego uroku. Miasto zostało założone przez Rzymian. Słynie ono z zabytków architektury, takich jak wczesnochrześcijański cmentarz ze zdobionymi grobowcami. Północne i wschodnie mury grobowców zostały ozdobione biblijnymi freskami i do dziś są cenionym punktem dla osób wierzących i ceniących sobie ciekawostki historyczne.

Pecz leży w południowej części Węgier, w pobliżu granicy z Chorwacją. Miasto zwane było Sopianae i było stolicą rzymskiej prowincji Panonia. Obowiązkowym punktem programu jest spacer po historycznym starym mieście, opisywanym przez wielu jako niezwykle spokojne i miłe.

Ogromna katedra w Peczu góruje nad centralnym placem św. Stefana (Szent István) i zachęca do odwiedzin. Imponuje ona wspaniałymi dziełami sztuki z XIX wieku znajdującymi się we wnętrzu świątyni. To idealny punkt dla miłośników architektury, ponieważ można tu odnaleźć zachwycającą mieszankę różnych stylów architektonicznych.

Całkowitym przeciwieństwem jest natomiast Kościół Matki Boskiej Gromniczej. Został on wzniesiony w XVI wieku podczas osmańskiej inwazji, a dziś funkcjonuje jako świątynia katolicka. Zachwyca przede wszystkim imponującą kopułą.

O wieczorną rozrywkę zadba Teatr Narodowy Peczu, gwarantujący interesujący, a przy tym wyważony koniec dnia.

Podsumowanie: To miasto będzie idealnym wyborem dla miłośników historii i kultury

Siófok

Siófok to węgierskie miasto położone na południowym brzegu Balatonu, około 120 kilometrów na południowy zachód od Budapesztu. Liczy ono 24 000 mieszkańców i jest uznawane za letnią stolicę Węgier. Po II wojnie światowej Siófok stał się największym i najbardziej cenionym kurortem wypoczynkowym Węgier.

Miasto dysponujące licznymi plażami rozciąga się na długości 15 kilometrów brzegu jeziora Balaton i kusi licznymi kafejkami, restauracjami oraz klubami, które zadowolą wszystkie gusta.

Do najważniejszych zabytków miasta należą wieża ciśnień zbudowana w 1912 r., a także muzeum Józsefa Beszédesa, poświęcone historii Balatonu.

Warto odwiedzić także port i obserwatorium meteorologiczne, z którego dla całego regionu Balaton wydawane są ostrzeżenia o burzach.

Siófok oferuje odwiedzającym naprawdę okazałe możliwości cieszenia się życiem nocnym. Można przebierać między znanymi dyskotekami, przyciągającymi nie tylko najlepszych węgierskich DJ-ów, ale też gwiazdy sceny techno wywodzące się z Niemiec, Holandii i Anglii.

Latem liczba turystów ponad dziesięciokrotnie przewyższa liczbę lokalnych mieszkańców. Dodatkowo podczas weekendów miasto odwiedza wielu budapesztańczyków pragnących relaksu. Dlatego też miasto tętni życiem i oferuje wiele możliwości rozrywki.

Podsumowanie: To doskonałe miejsce na letnie miesiące, o bogatej ofercie wieczornych aktywności

Wnioski

Węgry często są niesłusznie pomijane podczas planowania urlopu. To różnorodny kraj, w którym można dodać się zarówno pasjonującym wycieczkom po mieście, jak i relaksującym wyprawom okraszonym rozrywką: o charakterze kulturalnym czy raczej w dyskotece.

Wzbudziliśmy Twoją ciekawość? Chcesz podróżować i poznać zachwycającą kulturę?

► Zarezerwuj odpowiednią winietę elektroniczną TUTAJ z myślą o podróży na Węgry. W przypadku pytań dotyczących regulacji w zakresie e-winiety kliknij TUTAJ.