Słowenia 3 najlepsze miasta

Morskie plaże, góry, jaskinie stalaktytowe i winnice – brzmi jak prawdziwe wakacje! Słowenia to jedyny kraj w Europie, który oferuje wszystko to naraz! Jest tu tak wiele do zobaczenia i przeżycia – możesz udać się na wycieczki rowerowe po winnicach, poszusować po alpejskich stokach, odkrywać piesze szlaki, spacerować brzegiem morza, wybrać się na après-ski czy skorzystać z wielu innych atrakcji. Słowenia to idealny kierunek wakacyjny niezależnie od pory roku, który każdemu przypadnie do gustu. Oferuje nie tylko przepiękne krajobrazy, ale przyciąga również swoją architekturą, której uroki można podziwiać zwłaszcza w stolicy kraju. Słowenia liczy około 2,1 mieszkańców, co czyni ją czwartym najmniejszym krajem Unii Europejskiej.

W tym artykule pokrótce przedstawimy nasze osobiste Top 3 wśród słoweńskich miast, które na pewno trafią w gusta wszystkich podróżujących.

Dobrze wiedzieć

  • W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, na drogach krajowych do 90 km/h, na drogach ekspresowych do 100 km/h, natomiast na autostradach – do 130 km/h.
  • W Słowenii wszyscy kierowcy są obowiązani do jazdy z włączonymi światłami również w ciągu dnia.
  • Živijo” to słowo, którego używa się na powitanie
  • W Słowenii ludzie tradycyjnie witają się poprzez uścisk dłoni i trzy pocałunki w policzki.
  • Słowenia należy do krajów o największej różnorodności biologicznej – jest bogata w różne gatunki zwierząt i roślin
  • Kiełbasa kraińska to narodowa potrawa, której koniecznie musisz spróbować

Top 3 wśród miast

Lublana

Stolica Słowenii Lublana jest zwana również miastem smoków. Smok nie jawi się tu jako potwór, lecz obrońca symbolizujący takie atrybuty, jak siła, odwaga i mądrość. Zimą w Lublanie odbywa się tak zwany Smoczy Karnawał, który zachwyca imponującymi kostiumami, muzyką i liczebną paradą. To prawdziwa uczta dla każdego!

Smok jest obecny nie tylko w herbie – jego imieniem został nazwany również sławny Smoczy Most znajdujący się w centrum miasta. Twórcą Smoczego Mostu był nie kto inni, niż największy słoweński architekt Joze Plecnik. Most ten został wybudowany w roku 1902. Utrzymany w stylu secesyjnym, jest pierwszą konstrukcją żelbetową w Lublanie, prawdziwym arcydziełem technicznym swoich czasów. Oprócz Smoczego Mostu Joze Plecnik stworzył także inny znak rozpoznawczy miasta – Most Tromostovje, czyli kompleks trzech mostów, który umożliwia przejście pieszo przez rzekę. To historyczne miejsce będące węzłem pomiędzy głównym placem miasta Prešeren a malowniczą starówką. Każdy z trzech mostów wyróżnia się architektonicznym kunsztem w postaci ciekawie zaprojektowanych latarni i różnych balustrad.

Miasto ma do zaoferowania jednak znacznie więcej: między innymi przepiękne tereny zielone, np. bardzo rozległy Park Tivoli. W tym mieście uniwersyteckim znajduje się wiele muzeów, w tym także Muzeum Narodowe Słowenii prezentujące wystawy historyczne oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na brzegu rzeki Ljubljanica, która oddziela starówkę od nowoczesnego centrum handlowego, znajdują się małe kawiarenki z tarasami na świeżym powietrzu – to cudowne miejsce pozwala cieszyć się pięknym widokiem na rzekę oraz chwilą relaksu.

Podczas spaceru po mieście możesz odkryć słoweńską skarbnicę budynków w stylu secesyjnym z początku XX wieku. Większość budynków znajduje się w okolicy Mostu Tromostovje oraz Placu Prešeren. Wrażenie robi tu m.in. wąski, malowany Dom Hauptmanna oraz elegancki Dom Urbanca, w którym znajdował się pierwszy dom towarowy w mieście. Wzdłuż ulicy Miklošičeva można dostrzec jeszcze inne perełki, takie jak Grand Hotel Union czy budynek Banku Spółdzielczego. Ten ostatni stanowi wyjątkowy przykład późnej secesji i jest dziełem Ivana oraz Heleny Vurnik.

Podsumowanie: Lublana to fascynujące miasto, które ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza pod względem architektonicznym. Duża dostępność terenów zielonych oraz obecność kultury i sztuki sprawiają, że to czarujące miasto jest naprawdę godne odwiedzenia.

Maribor

Maribor jest położony pośrodku górzystego regionu winiarskiego Słowenii nad Drawą. Drawa to malowniczo prezentujący się dopływ Dunaju liczący 750 km długości. Rzeka ta jest silnie związana z rozwojem i życiem Mariboru. Na rzece i wzdłuż jej brzegów możesz korzystać z szeregu różnych aktywności: wzdłuż linii brzegowej znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe. Na Drawie możesz jeździć na nartach wodnych, uprawiać surfing czy pływać łodzią lub tratwą. Stara legenda głosi, że korzenie Starej Winorośli sięgają w głąb rzeki Drawy, nawadniając ją w ten sposób od wieków.

Przepięknie prezentują się także fasady kamieniczek pośrodku mariborskiej starówki; warto też zobaczyć baszty usytuowane bezpośrednio u brzegu rzeki. Wyjątkowe wrażenie robi także dzielnica żydowska u brzegu Drawy, mieszcząca na swoim terenie synagogę i wieżę żydowską, oraz Bazylika pw. św. Marii Matki Litościwej w centrum miasta.

Dla poszukiwaczy skarbów i wyjątkowych okazji w każdą niedzielę na dawnym parkingu fabryki TAM organizowany jest pchli targ. To miejsce spotkań kolekcjonerów i miłośników antyków stanowi także doskonałą okazję na przechadzkę i przejrzenie co ciekawszych przedmiotów.

Miasto może pochwalić się najstarszą winoroślą na świecie, która liczy ponad 400 lat – nazywana jest ona często „sędziwą staruszką”. Nie lada gratką będzie też wycieczka do winnic – najlepiej udaj się tam na rowerze. Po drodze możesz cieszyć się wspaniałym widokami, ale także przystanąć na chwilę w wielu ciekawych miejscach, w których mieszkańcy na pewno chętnie ugoszczą Cię specjałami ze swojej piwniczki. Przy sędziwej staruszce bieg zaczynają trzy szlaki winiarskie. Jesienią winnice odżywają w oczekiwaniu na nowy rocznik. Dzięki bogatej ofercie tras rowerowych i pieszych możesz doświadczyć magii winobrania – jest to też doskonała okazja do spotkań towarzyskich.

W Mariborze znajduje się największy w Słowenii ośrodek narciarski, który jest punktem spotkań zapalonych miłośników zimowych aktywności. Po całym dniu urozmaiconych zajęć możesz skorzystać tu z relaksującego spa oraz wziąć udział w ciekawych imprezach i wydarzeniach. A może po szaleństwie na stoku wolisz udać się na małe apres-ski?

Podsumowanie: Maribor to idealny cel wakacyjnej podróży, gdzie o każdej porze roku możesz cieszyć się łonem natury, chwilami pełnymi relaksu, ciekawymi aktywnościami i imprezami. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samodzielnie, czy w grupie – tutaj każdy znajdzie cos dla siebie.

Piran

Piran to kurort wypoczynkowy położony nad słoweńskim wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Znany jest ze swojej weneckiej architektury i długiego molo. Przepięknym przykładem gotyku weneckiego jest Dom Wenecki znajdujący się w samym środku miasta, obok Placu Tartini. Dom pochodzi z pierwszej połowy XV wieku.

Po jego obejrzeniu warto skorzystać z okazji i wstąpić do którejś z uroczych kawiarenek na Placu Tartini, skąd można podziwiać cudowne widoki. Tam, gdzie dziś znajduje się plac, niegdyś mieścił się port rybacki. Został on wypełniony piaskiem w roku 1894 i obecnie stanowi centrum miasta. Dzisiaj plac pokryty jest połyskującym marmurem, który wieczorami odbija światło budynków i latarni.

Piran zasłynął swoimi oliwkami i solą. W pobliżu miasta wydobywano sól Fleur de Sel, która miała dawniej dużą wartość. Do dziś mieszkańcy są dumni ze swojej lokalnej soli i słonych wyrobów. Jest to coś, czego na pewno warto spróbować nie tylko w ramach posiłku, ale również podczas wycieczki do kopalni soli, gdzie można nieco więcej dowiedzieć się na temat historii jej wydobycia. Po takiej dawce wiedzy warto następnie spróbować dań na bazie lokalnie złowionej ryby – koniecznie spróbuj też lokalnej, ciemnej czekolady!

W Piranie znajdziesz wiele atrakcyjnych miejsc do pływania i opalania. Hotele oferują jedne z najlepszych salonów spa w kraju. Do zabiegów używa się głownie soli i błota, które wykazują działanie terapeutyczne.

Główną atrakcją miasta jest Kościół pw. św. Jerzego z dostępną dla odwiedzających wieżą, z której rozpościera się cudowny panoramiczny widok.

Podsumowanie: Piran to idealne miejsce na lato. Oferuje wypoczynek oraz możliwość eksplorowania wielu ciekawych miejsc.

Wnioski

Każdy turysta znajdzie w Słowenii coś dla siebie! To bardzo ciekawe miejsce na urlop, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Wzbudziliśmy Twoją ciekawość? Chcesz podróżować i poznać zachwycającą kulturę?

► Zarezerwuj odpowiednią winietę elektroniczną TUTAJ z myślą o podróży do Słowenii. W przypadku pytań dotyczących e-winiety kliknij TUTAJ.