Moc wrażeń na Słowacji

Sport i aktywny wypoczynek

Zachwycająca słowacka przyroda daje wiele możliwości aktywnego spędzenia urlopu. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą udać się na wspinaczkę lub poznać Słowację podczas pełnych adrenaliny sportów na lądzie, w powietrzu czy na wodzie bądź też w czasie wysokogórskich wędrówek.

Słowację można eksplorować na 14 000 km oficjalnych szlaków turystycznych oraz na ponad 10 000 km szlaków rowerowych. Po obu stronach szlaków można podziwiać cudowne wąwozy, wodospady i szczeliny, które zachęcają do objazdu jedną z niezliczonych bocznych ścieżek. Osoby pragnące udać się w wyższe partie, mogą wybrać się na któryś z 25 szczytów tatrzańskich leżących powyżej 2500 m n.p.m.

A co jest najlepsze w aktywnym wypoczynku na Słowacji? Kraj ten nie należy do często wybieranych destynacji turystycznych. Dzięki temu możesz odkrywać jego piękno niczym prawdziwy globtroter bez obaw o tłumy turystów.

Turystyka rowerowa

W ostatnich latach jazda na rowerze cieszy się na Słowacji coraz większą popularnością. W dużej mierze wynika to ze znacznej rozbudowy ścieżek rowerowych. Pozwalają one dotrzeć do wielu ciekawych zakątków kraju, takich jak historyczne budowle czy cuda natury.

Warto jednak pamiętać, że w tym kraju podczas jazdy rowerem poza obszarem zabudowanym należy mieć na sobie odpowiedni kask.

Turystyka piesza

Dzięki rozbudowanej sieci oznakowanych szlaków turystycznych możesz również zwiedzać Słowację pieszo. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na wycieczkę którymś z licznych górskich szlaków, czy raczej dnem jednej z wielu obecnych tu dolin – na pewno czeka Cię moc wrażeń. Każdy piechur, od początkującego po profesjonalistę, znajdzie tutaj coś dla siebie!

Sporty zimowe

Do najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na Słowacji należą sporty zimowe. Szczególnie narciarze poczują się tu jak w niebie! Na terenach narciarskich dostępnych jest 36 nowoczesnych ośrodków z 350 km tras zjazdowych i 600 km tras biegowych, które oferują doskonałą zabawę i moc wrażeń, niezależnie od poziomu umiejętności.

Oprócz narciarstwa na Słowacji można uprawiać jeszcze inne dyscypliny sportowe, o których warto wspomnieć. Mowa tu na przykład o łyżwiarstwie, które ma długą tradycję i jest jednym z najpopularniejszych sportów w kraju. Szczególnie z myślą o turystach stworzono tu wiele możliwości do uprawiania tej dyscypliny na licznych zadaszonych stadionach zimowych czy publicznych lodowiskach.

Jednym z najbardziej nietypowych sportów jest oczywiście jazda psim zaprzęgiem. Na Słowacji sport ten ma długą tradycję, dlatego nie dziwi fakt, że kraj jest regularnie gospodarzem licznych międzynarodowych zawodów zaprzęgowych. Nie przegap okazji i udaj się na przejażdżkę!

Sporty wodne

Krajobraz Słowacji przecinają liczne rzeki i jeziora. Można je po prostu podziwiać albo wykorzystać jako doskonałe miejsce do wypoczynku lub do eksplorowania kraju w pełni adrenaliny.

Tym, którzy pragną nieco więcej spokoju, rekomendujemy spływ tratwą po Dunajcu. Taka wyprawa odbywa się w pięknej scenerii przyrody, która pozostawi po sobie niezapomniane wrażenia.

Turyści mogą także wypożyczyć motorówki lub skutery wodne z wielu dostępnych tu wypożyczalni i eksplorować słowacki wodny świat na własną rękę.

Osoby, które potrzebują intensywniejszych przeżyć, mogą udać się na rafting po wielu dzikich rzekach Słowacji. Rafting to spływ dzikimi, pełnymi wartkiego nurtu rzekami w nadmuchiwanej łodzi. To idealna rozrywka dla rodzin poszukujących mocniejszych wrażeń. Najbardziej popularnymi miejscami do raftingu są rzeki Dunajec i Bela, a także tereny przeznaczone do uprawiania sportów wodnych w Čunovo i Liptovský Mikuláš.

Królowa sportów wodnych – narciarstwo wodne – również tu na Słowacji cieszy się ogromną popularnością. Także w tym zakresie kraj nie ustępuje innym i może poszczycić się bardzo bogatą ofertą. Ośrodki narciarstwa wodnego znajdują się w Koszycach na jeziorze Jazero (od maja do października) oraz na jeziorze Sĺňava w Pieszczanach (od lipca do sierpnia). Na miejscu czeka różnorodna oferta dostosowana do wszystkich poziomów zaawansowania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od początkujących po profesjonalistów.

Słowacja oferuje urozmaicone formy aktywnego wypoczynku. Znajdziesz tu coś na każdą okazję – niezależnie od tego, czy podróżujesz w pojedynkę, z przyjaciółmi, czy z rodziną. Warto skorzystać z ciekawych form aktywności na łonie natury i nabrać nowych interesujących doświadczeń, ale także poznać wspaniałą architekturę, która robi ogromne wrażenie na turystach. Jest tu naprawdę wiele do odkrycia.

Chcesz podróżować i przeżyć nową przygodę?

Zarezerwuj odpowiednią winietę elektroniczną tutaj z myślą o podróży na Słowację. W przypadku pytań dotyczących zasad użytkowania kliknij tutaj.