Slovinsko top 3 města

Mořské pláže, hory, krápníkové jeskyně a vinice – to už přece zní jako dovolená. Slovinsko je jedinou zemí v Evropě, v níž tohle všechno naleznete. Je toho tady spousta k objevování a nabízí se množství zážitků, ať již při cyklovýletech vinicemi, při lyžování v Alpách, turistice, relaxaci na pobřeží či zábavě po lyžování après-ski. Slovinsko je skvělou zemí, kde může trávit dovolenou v každém ročním období téměř každý. Vedle nádherné krajiny nelze ale také opomenout architekturu, kterou je možné obdivovat především v hlavním městě. S přibližně 2,1 milionem obyvatel je Slovinsko čtvrtou nejmenší zemí Evropské unie.

V tomto článku vám stručně představíme naše 3 Top města ve Slovinsku, která zaručeně splní očekávání všech cestovatelů.

Co je dobré vědět

  • V obci je maximální povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 100 km/h a na dálnicích 130 km/h
  • Ve Slovinsku musí mít všechna vozidla i během dne zapnuta světla
  • Lidé se zdraví pozdravem „Živijo
  • Ve Slovinsku se lidé tradičně zdraví podáním ruky a třemi polibky
  • Slovinsko patří k zemím s největší biodiverzitou, je bohaté na živočišné i rostlinné druhy
  • Za národní jídlo je považována Kraňská klobása, kterou byste měli bezpodmínečně ochutnat

Top 3 města

Lublaň

Hlavní město Slovinska je také známé jako město draků. Drak pro město není nestvůrou, ale ochráncem, který symbolizuje sílu, odvahu a moudrost. V zimě se v Lublani koná Dračí karneval s působivými kostýmy, hudbou a průvodem – pro každého je to svátek.

Zvíře není znázorněno pouze na erbu, podle něho byl také v centru pojmenován slavný Dračí most. Autorem Dračího mostu nebyl nikdo jiný než největší slovinský architekt Jože Plečnik. Dal ho vybudovat v roce 1902. Most ve stylu secese je první železobetonovou konstrukcí v Lublani, což je na tehdejší dobu z technického hlediska mistrovské dílo. Kromě Dračího mostu vystavěl Jože Plečnik také další dominantu města, takzvané Trojmostí, komplex tří mostů, po kterých lze pešky přejít řeku. Toto místo je historickou spojnicí mezi hlavním náměstím Lublaně, Prešerenovým náměstím, a malebným Starým Městem. Každý ze tří mostů se vyznačuje architektonickými zvláštnostmi, například uměleckými pouličními lampami a různými balustrádami.

Město však může nabídnout ještě mnohem více, mimo jiné překrásná zelená prostranství, k nimž patří také rozlehlý park Tivoli. V univerzitním městě se rovněž nachází celá řada muzeí, především slovinské Národní muzeum s historickými expozicemi a Muzeum moderního umění.

Na břehu řeky Lublaňky, která odděluje Staré Město od moderního obchodního centra, se nachází malé kavárny s venkovními terasami, nádherné místo, z něhož se lze kochat pohledem na řeku a chvíli si odpočinout.

Při procházce městem můžete objevovat slovinské úchvatné budovy ve stylu secese ze začátku 20. století. Většina budov se nachází v blízkosti Trojmostí a Prešerenova náměstí. Tam zaujme mimo jiné úzký Hauptmannův dům s malbami a impozantní dům Urbanc, který byl prvním obchodním domem ve městě. Na ulici Miklošičeva cesta lze objevit ještě další skvosty, například Grand Hotel Union a budovu Družstevní banky. Ta je mimořádným příkladem pozdní secese a dílem manželů Ivana a Heleny Vurnik

Shrnutí: Lublaň je okouzlující město, které má hodně co nabídnout, zejména v oblasti architektury. Město je tak mimořádné především díky široké nabídce zelených prostranství, umění, kultury a šarmu.

Maribor

Maribor se nachází uprostřed slovinského kopcovitého vinařského regionu na řece Drávě. Dráva je 750 km dlouhá a je přítokem Dunaje, který má výhodnou polohu v krajině. Řeka je úzce spojena s rozvojem Mariboru a životem v něm. Na řece a u ní je možnost provozování řady aktivit: Na břehu je množství cyklistických a turistických tras. Na Drávě můžete jezdit na vodních lyžích, surfovat nebo si vyjet na lodičce či na voru. Stará legenda tvrdí, že hluboko do Drávy sahají kořeny Staré révy (Stara trta) a řeka ji tak po staletí zavlažuje.

Obzvlášť pěkné jsou také fasády domů uprostřed Starého Města v Mariboru a nikdo by si neměl nechat ujít ani obranné věže přímo u řeky. Obzvlášť působivá je rovněž židovská čtvrť na břehu Drávy se synagogou a židovskou věží a bazilika Panny Marie milosrdné uprostřed města.

Pro milovníky výhodných a levných nákupů se každou neděli na bývalém parkovišti továrny TAM koná bleší trh. Setkání pro sběratele a milovníky starožitností je ale také dobrou příležitostí k tomu, aby se jen tak prošli a prohrabávali nabízeným zbožím.

Ve městě se nachází nejstarší vinná réva na světě, Stara trta, která je stará přes 400 let a říká se jí také „stará ctihodná dáma“. Výlet na vinice, na který je nejlepší se vydat na kole, je skutečným požitkem. Vedle okouzlujícího výhledu se nabízí mnoho možností pro krátké zastávky, během nichž vás místní obyvatelé pohostí tím nejlepším ze svých sklípků. U ctihodné staré dámy začínají tři vinařské stezky. Na podzim vinohrady znovu ožívají a těší se na nový ročník. Díky nabídce cyklistických i turistických tras můžete zažít kouzlo vinobraní, které je i hezkým společenským zážitkem.

V Mariboru se nachází největší lyžařské středisko ve Slovinsku, které je dostaveníčkem nadšených milovníků sněhu. Po rozmanitých celodenních aktivitách se také nabízí možnost relaxovat ve wellness či navštívit různé akce a programy. Nebo přece jen vyrazit raději na sjezdovku na zábavu po lyžování après-ski?

Shrnutí: Maribor nabízí v každém ročním období ideální program pro turisty – přírodu, relaxaci, aktivity i večírky. Ať už jste sami nebo v partě – zde se rozhodně najde pro každého to pravé.

Piran

Piran je letovisko na slovinském pobřeží Jadranu. Je známé svou benátskou architekturou a dlouhou přístavní hrází. Krásným příkladem benátské gotiky ve městě je Benátský dům uprostřed města vedle Tartiniho náměstí. Dům pochází z 1. poloviny 15. století.

Doporučuje se také navštívit na Tartiniho náměstí jednu z krásných kaváren a kochat se výhledem. Tam, kde se dnes rozkládá náměstí, byl kdysi rybářský přístav. Ten byl v roce 1894 zasypán pískem a nyní tvoří centrum města. Dnes je náměstí vydlážděno lesklým mramorem, v němž se večer odráží světlo budov a lamp.

Město Piran se proslavilo olivami a solí. V jeho blízkosti se těžila Fleur de Sel, která tehdy měla vysokou cenu. I dnes jsou místní obyvatelé stále velmi hrdí na svoji sůl a solné výrobky. Tu si v žádném případě nesmíte nechat ujít, a to nejen v místních pokrmech, ale také při výletu na solná pole, kde se dozvíte něco o historii těžby soli. Poté byste měli bezpodmínečně ochutnat jídla připravovaná ze zde ulovených ryb – také hořká čokoláda je zdejší delikatesou.

Ve městě Piran je spousta krásných míst k plavání a slunění. Ale také v hotelech je několik nejlepších lázní v zemi. Pro procedury je charakteristická sůl a bahno, které mají léčivé účinky.

Za hlavní pamětihodnost ve městě je považován kostel svatého Jiří, na jehož věž lze vystoupat, což stojí za to už jen kvůli překrásnému výhledu.

Shrnutí: Piran je v létě ideální destinací. Nabízí jak relaxaci, tak i možnost objevovat stále něco nového.

Závěr

Slovinsko nabízí pro každého něco! V každém ročním období je zajímavým turistickým cílem, který by měli cestovatelé bezpodmínečně navštívit.

Jste zvědaví a jste připraveni poznat zajímavou kulturu?

► Pořiďte si ZDE vhodnou elektronickou dálniční známku pro svou cestu do Slovinska. V případě dalších dotazů týkajících se elektronické dálniční známky klikněte SEM.