Maďarsko Top 3 města

Maďarsko si mnozí spojují s dávno minulým školním výletem nebo světoznámou gulášovou polévkou. Země je ovšem bohatá na kulturu a zajímavá místa. Tento vnitrozemský stát je od května 2004 členskou zemí EU a aktuálně stále ještě používá místní měnu maďarský forint. Země se ovšem k radosti mnoha cestovatelů připravuje na zavedení eura. Směs působivých staveb v Budapešti, Balatonu a rovinaté krajiny v Panonii činí z této země velmi zajímavou evropskou destinaci. Hrdých 9,8 milionů obyvatel žije ve fascinující zemi, která je vhodnou destinací pro všechny věkové kategorie a osobnosti.

V tomto článku vám stručně představíme naše TOP 3 města v Maďarsku, která zaručeně splní očekávání všech cestovatelů.

Co je dobré vědět:

  • V Maďarsku byla vynalezena kouzelná kostka od Ernő Rubika, propisovačka a holografie n
  • Úředním jazykem je maďarština
  • Maďarsko je jednou z nejstarších zemí v Evropě. Byla založena v roce 895, ještě předtím, než se Francie a Německo staly nezávislými
  • V Budapešti byste se měli vyhnout přiťukávání pivními sklenicemi, protože je zde považováno za velice netaktní
  • V maďarské kuchyni se setkávají kulinární vlivy z Itálie, Turecka, Rakouska a Německa
  • Největší náboženskou komunitou je římskokatolická církev

Top 3 města

Budapešť

Hlavní město Budapešť je živé, velice mladé město, které se stále mění. S tím kontrastuje atmosféra města: imperiální s nádechem šarmu východního bloku. Na některých domech se rozpadá fasáda, ale právě to dělá Budapešť tak přitažlivou a nově definuje pojem „shabby chic“.

Budapešť se zhruba vzato dělí na dvě části: Budu a Pešť. Jako Buda se označuje kopcovitá čtvrť západně od Dunaje. Zde najdete mimo jiné Hradní vrch s vyvýšenou Rybářskou baštou a Gellértův vrch. Pešť leží východně od Dunaje a je to rovinatá část města. Zde můžete prozkoumat Staré město, impozantní budovu vlády i nové části města.

Největší atrakcí města je hradní čtvrť na Hradním vrchu ve čtvrti Buda. Kromě působivé imperiální architektury odtud máte možnost si vychutnat dechberoucí výhled na druhou stranu Budapešti. Nepříliš zdatní sportovci, pozor:  ti, kteří nemají fyzickou kondici pro výstup na horu, se mohou pohodlně svézt historickou pozemní lanovkou.

Za pozornost stojí také bazilika svatého Štěpána, z jejíž kopule je 360stupňový výhled na celé město. Nedaleko se nachází nejznámější promenáda a nákupní ulice Váci utca, která vybízí k procházkám. Na konci ulice čeká na milovníky kulinářských zážitků nejdůležitější místo města: velká tržnice. Zde se prodává čerstvé ovoce, zelenina, maso, uzeniny a samozřejmě také četné suvenýry. Součástí haly jsou malé restaurace pro ty, kteří si chtějí okamžitě vychutnat vrcholné pokrmy místní kuchyně.

Přes den město zaujme svou architekturou a historickou stránkou, večer zazáří zejména v židovské čtvrti Alžbětín (Erzsébetváros), kde najdete skvělé bary a hospůdky, módní bary a ruin bary, mladou designérskou scénu a mnoho dalšího.

Pokud ještě večer nemáte památek dost, doporučujeme večerní plavbu po Dunaji. Na místě najdete také řadu nabídek a můžete si vychutnat výhled na budovu parlamentu a mnoho dalšího u sklenky vína nebo osvěžujícího koktejlu. To by měly podniknout především páry a rodiny.

Shrnutí: Město je architektonicky atraktivní a přitahuje lidi svým mladistvým a stylovým rázem.

Pécs

Pécs byla pulzujícím Evropským hlavním městem kultury v roce 2010 a od té doby nic ze svého šarmu neztratila. Město založili Římané a je známé svými architektonickými památkami, jako je například raně křesťanské mauzoleum se zdobenými pohřebními komorami. Severní a východní zdi pohřební komory jsou zdobené biblickými freskami a jsou dodnes oblíbeným místem věřících i zájemců o historii.

Pécs leží na jihu Maďarska, v blízkosti chorvatské hranice. Město se kdysi nazývalo Sopianae a bylo hlavním městem římské provincie Panonie. Nezapomenutelná je procházka historickým starým městem, které mnozí označují za velmi klidné a optimistické.

Obrovská katedrála v Pécsi se tyčí vysoko nad centrálním náměstím Szent István a rozhodně stojí za návštěvu. Interiér tohoto místa víry zaujme významnými uměleckými díly z 19. století. Pro milovníky architektury je to ideální místo, protože inspiruje atraktivní směsicí různých architektonických stylů.

Jejím naprostým protikladem je mešita paši Gazi Kásima. Ta byla postavena v 16. století během osmanské okupace města a dnes slouží jako katolický kostel. Zaujme především svou impozantní kupolí.

K večerní zábavě zve národní divadlo v Pécsi, které je zárukou zábavného a vyváženého zakončení dne.

Shrnutí: Město je jako stvořené pro všechny milovníky historie a kulturní nadšence.

Siófok

Siófok je maďarské město na východním břehu jezera Balaton, asi 120 kilometrů jihozápadně od Budapešti. S 24 000 obyvatel je hlavním městem Balatonu. Po 2. světové válce se Siófok stal největším a nejoblíbenějším rekreačním místem Maďarska.

Město s četnými plážemi se rozkládá na 15 kilometrech pobřeží Balatonu a láká na řadu kaváren, restaurací a diskoték pro každý vkus.

K nejvýznamnějším památkám města patří vodárenská věž z roku 1912 a muzeum Jozsef Beszedes, které informuje o historii Balatonu.

Za návštěvu stojí také přístav a Meteorologická observatoř, odkud celá oblast Balatonu dostává varování před bouří.

Siófok nabízí svým návštěvníkům skutečně atraktivní noční život. Do nabídky patří řada známých diskoték, které přitahují nejen nejlepší maďarské DJe, ale také hvězdy techno scény z Německa, Holandska a Anglie.

V letních měsících přesahuje počet rekreantů počet místních obyvatel více než desetinásobně. O víkendech navíc do města přijíždí za rekreací mnoho obyvatel Budapešti, takže město je velice živé a nabízí rozmanité vyžití.

Shrnutí: Hezké místo pro letní měsíce, se širokou nabídkou večerního programu.

Závěr

Maďarsko je při plánování dovolené často neprávem zanedbáváno. Země je rozmanitá a je vhodná jak pro vzrušující výlety do města, tak pro odpočinkovou dovolenou s trochou další zábavy: ať už kulturní, nebo na diskotéce.

Jste zvědaví a jste připraveni poznat zajímavou kulturu?

► Pořiďte si zde vhodnou elektronickou dálniční známku pro svou cestu do Maďarska. V případě dalších dotazů týkajících se elektronické dálniční známky klikněte zde.